Žadatelé o dotaci mají znát důvod neúspěchu, často se ho ale nedozví | E15.cz

Žadatelé o dotaci mají znát důvod neúspěchu, často se ho ale nedozví

Žadatelé o dotaci mají znát důvod neúspěchu, často se ho ale nedozví
Stavba z dotačních peněz, ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

Markéta Žižková

Žadatelé o dotaci se v Česku potýkají se základním problémem – často se vůbec nedozví, proč byli neúspěšní. Poskytovatelé sice musí vydat rozhodnutí s odůvodnění a poučením žadatele, jak se bránit, v praxi se to ale často neděje. A to i přesto, že to vyplývá z judikatury správních soudů. Žadatelům to přitom přináší hned několik komplikací.

„Když nemají rozhodnutí, nemohou se odvolat. Nejsou lhůty, chybí odůvodnění rozhodnutí,“ vysvětluje mluvčí veřejné ochránkyně práv Iva Hrazdílková.

Žadatelé se podle ní často dozvědí jen stručnou informaci, že žádosti nebylo vyhověno. Podobnou zkušenost má třeba škola, která neúspěšná žádala o dotaci pro soukromé školy. „Z našich podnětů lze usuzovat, že k nesprávnému postupu dochází velmi často,“ popsala Hrazdílková. Mezi žadatele, kteří mají zkušenost s nejasným a netransparentním rozhodováním, podle ní patří jednotlivci, domácnosti, podnikatelé, nemocnice, školy nebo třeba obce.

Problematika byla přitom ještě v nedávné době celkem nejasná. Spor se vedl o to, jestli se na rozhodování o dotaci vztahuje správní řád, a tedy povinnost žadatele informovat o důvodu jeho neúspěchu. Neshodly se na tom ani správní soudy.

Matoucí judikatura

Matoucí to tak bylo pro poskytovatele dotací. „Vycházeli tak pouze z rozpočtových pravidel, kde však proces rozhodování není blíže upraven. Navíc i ministerstvo financí jako gestor rozpočtových pravidel aplikaci správního řádu jako celku vylučovalo z procesu rozhodování o žádosti o dotace,“ popsala mluvčí.

V současnosti už je ale judikatura správních soudů sjednocená a poskytovatelé by tak měli žadatelům sdělit, proč byli neúspěšní a jak se mohou odvolat. „U malých rozpočtových pravidel zatím názor není ujednocen, ale máme za to, že i zde by se mělo rozhodovat ve správním řízení,“ doplnila Hrazdílková.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!