Žaloba pro velezradu - Klaus hvězdou titulků hlavních stran světových médií | e15.cz

Žaloba pro velezradu - Klaus hvězdou titulků hlavních stran světových médií

Václav Klaus
Václav Klaus
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dnešnímu rozhodnutí českého Senátu podat ústavní žalobu na prezidenta Václava Klause pro velezradu přidělila světová média ve svém zpravodajství nejvyšší prioritu. "Jde o dramatický, ale do značné míry symbolický akt, ukazující hluboký rozpor, který euroskeptický vůdce v české společnosti vyvolal," napsala agentura Reuters.

Současně připomněla, že horní komoru českého parlamentu ovládají Klausovi levicoví odpůrci a že odcházejícímu prezidentovi v nejhorším případě hrozí ztráta kanceláře, prezidentské penze a práva ucházet se ještě někdy o nejvyšší úřad.

„Byla by to rána pro odkaz pravicového politika, který vyvolával v Evropě hněv svými euroskeptickými názory,“ napsal Reuters. Upozornil také, že Klaus mnoho Čechů rozhněval svou amnestií, která ukončila stíhání hospodářských trestných činů, a to je citlivý bod v zemi, kde „korupce a podvody už roky představují hlavní témata politických debat“.

Agentura AFP napsala, že levice svými hlasy pohnala Klause před ústavní soud, aby se zodpovídal ze sporné amnestie. Ta vyvolala „velkou vlnu nespokojenosti po celé zemi“ a Klausovi odpůrci ji odsuzují jako příliš shovívavou pro korupčníky. Senátoři také spočítali odcházejícímu prezidentovi odmítnutí podepsat dodatek k Lisabonské smlouvě, poznamenala AFP, která zároveň citovala slova Jiřího Pospíšila z ODS, že vyhrálo politické hledisko nad odborným názorem.

Obvinění Václava Kluse z velezrady zaznamenala mimo jiné ruská agentura ITAR-TASS, která zdůraznila že se tak stalo v českých dějinách poprvé.

„Prezidentovi připisují vinu za nepovedenou lednovou amnestii, po níž byli z věznic propuštěni četní nebezpeční zločinci, i to, že dosud nepodepsal dodatek k Lisabonské smlouvě, počítající s reformou Evropské unie, i to, že 'vážně ohrozil' činnost ústavního soudu tím, že skoro rok nejmenoval nové ústavní soudce,“ napsala ruská agentura.

Za „bezprecedentní“ označuje žalobu prezidenta pro velezrady americká agentura AP, dopodrobna připomínající kontroverze okolo lednové amnestie.

„Klaus již dříve ve svých dvou funkčních obdobích rozděloval veřejnost vyhraněnými názory na Evropskou unii, práva homosexuálů a globální oteplování, ale frustrace z něj se rozšířila,“ podotkla AP v připomínce petice proti Klausovi i odstraňování prezidentových portrétů. Podle agentury „tento hněv pokazil i Klausův odkaz jako ministra financí a premiéra, který dohlížel na choulostivý přechod Česka k volnému trhu v 90. letech“.

„Impeachment je silný výraz pro to, co i nejobjektivnější pozorovatelé české politiky považují za politický útok na nejkontroverznější postavu v zemi, konzervativního a zuřivě euroskeptického Václava Klause,“ poznamenala britská stanice BBC.

Podle komentátora sice jen málokdo čeká, že žaloba uspěje, nicméně tento krok odráží hloubku hněvu nad Klausovou novoroční amnestií, která desítky ostře sledovaných korupčních případů poslala k ledu. Hlasování Senátu, ovládaného prezidentovými levicovými odpůrci, se tak jeví jako symbolický konec Klausova prezidentství - a případné odsouzení by bylo „skvrnou na beztak rozporuplném dědictví“.

Obžaloba z velezrady je i podle polské zpravodajské televize TVN 24 následkem Klausovy amnestie, kritizované jako příliš rozsáhlé a týkající se „velkých ryb“, tedy Klausových dávných přátel, souzených i za korupci.

„Rozhodnutí Senátu má ve značné míře čistě symbolický význam, protože prezident i tak ve čtvrtek o funkci opouští. Klaus úřaduje už druhé období a ústava mu zakazuje ucházet se o další, takže může ztratit jen prezidentskou penzi. Je to tedy symbolická rána reputaci a osobě Klause, který si za léta svého působení nadělal spoustu nepřátel, hlavně mezi levicovější částí české společnosti,“ usoudila polská televize.

„Václav Klaus i tak 7. března odejde,“ rovněž v titulku upozornil ruský list Moskovskij komsomolec. Podle deníku je žaloba pro velezradu spíše „symbolickým gestem“ a mstou za spornou amnestii pro „vysoce postavené podvodníky“ a za další hříchy euroskeptické hlavy státu, kterou však již 8. března nahradí nový prezident Miloš Zeman.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery