Zaorálek hájí protiruské sankce, přispěly prý k tlaku na Moskvu | E15.cz

Zaorálek hájí protiruské sankce, přispěly prý k tlaku na Moskvu

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek
Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Protiruské sankce sehrály roli při tlaku na Moskvu, aby přistoupila k urovnání situace na východě Ukrajiny. Myslí si to ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Řekl, že věří, že je stále naděje na diplomatické řešení konfliktu.

Ministr reagoval na tvrzení prezidenta Miloše Zemana, který sankce uvalené Evropskou unií a Spojenými státy na Rusko kvůli jeho angažmá v ukrajinské krizi opakovaně odmítl jako zbytečné a kontraproduktivní.

Zaorálek souhlasil, že sankce samy o sobě nepřinesou nic dobrého. „Sankce jsou nástroj a mají smysl pouze, pokud jsou nástrojem určité politické strategie,“ uvedl šéf diplomacie. V případě těch protiruských jde podle něj o to, aby se Rusko vrátilo k jednacímu stolu a podílelo se na nenásilném řešení situace na Ukrajině.

„Můj dojem je, že sankce svoji roli sehrály,“ poznamenal k jejich účinnosti Zaorálek. „Z toho, co čtu, tak mi připadá, že sankce roli toho tlaku plnily. A dokonce někteří tvrdí, že příměří, které tam je, je do určité míry dílem toho, že se zvolily tyto kroky,“ dodal.

Mírový plán nebyl naplněný

Odmítl přitom názor, že protiruská opatření jsou samoúčelná a jejich smyslem bylo potrestat Moskvu. „Jejich smysl je pouze vrátit se k diplomatickému řešení. Pořád si myslím, že je naděje, že se nám to podaří,“ poznamenal. Na příměří se ukrajinská vláda a proruští separatisté dohodli na začátku září v Minsku, klid zbraní je ale neustále porušován a na obou stranách dál přibývají mrtví.

„Ve chvíli, kdy se zjistí, že se 12 bodů mírového plánu plní a že strany činí to, k čemu se zavázaly, tak v Evropě jsme připraveni mluvit o tom, jak sankce odbourávat,“ doplnil ministr. Hodnotit vývoj situace na východě Ukrajiny budou podle něho unijní ministři zahraničí už na své příští schůzce. Případné rušení sankcí bude záviset výhradně na zlepšení situace ve válečné oblasti, uvedl Zaorálek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video