Zeman: Zvyšování platů při nedostatku pracovních sil je logické | E15.cz

Zeman: Zvyšování platů při nedostatku pracovních sil je logické

Zeman: Zvyšování platů při nedostatku pracovních sil je logické
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Prezident Miloš Zeman dnes řekl, že zvyšování platů při nedostatku pracovních sil je logické. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) ve středu navrhla, aby si zaměstnanci řekli o pětiprocentní až 5,5procentní růst mezd. Zdůvodnila to hospodářskou situací země.

„Já si myslím, že při nedostatku pracovních sil je to naprosto logické, a když se to spojí s růstem minimální mzdy, tak kolem pěti procent by to určitě mohlo být,“ řekl Zeman po zahájení vzpomínkové akce při příležitosti 79. výročí úmrtí prvního československého prezidenta T.G. Masaryka v Lánech.

Analytici: Problémy s hledáním pracovníků zatlačí na růst mezd

Odbory také na středečním mítinku ohlásily, že stojí za dalším zvýšením minimální mzdy na 11 500 korun. Je to o 500 korun víc, než zní dosavadní vládní sliby. Podle Hospodářské komory by mohli zaměstnavatelé zvládnout růst mezd tempem o tři až pět procent.

Průměrná mzda v Česku stoupla ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 1019 korun, tedy o 3,9 procenta, na 27 297 korun (zhruba tisíc eur). Za celé pololetí činila průměrná mzda 26 898 korun, což je o 4,2 procenta více než loni. Letošní růst reálné výše mzdy za pololetí i druhé čtvrtletí je nejvýraznější za posledních devět let.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!