Ženy zkracují rodičovskou dovolenou, do práce se vracejí dříve | E15.cz

Ženy zkracují rodičovskou dovolenou, do práce se vracejí dříve

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ženy volí čím dál kratší rodičovskou dovolenou, do zaměstnání se vracejí až o dva roky dříve, než tomu bylo v minulosti. Nový trend, který jde ruku v ruce s lednovou novelou ministerstva práce a sociálních věcí, zaznamenala Společnost pro zdravé rodičovství Aperio.

Podle normy mohou totiž nyní vyčerpat ženy celých 220 tisíc korun rodičovského příspěvku nezávisle na délce času, který stráví na rodičovské dovolené. „V současné době se propaguje myšlenka dřívějšího návratu do práce. Velká část žen s malými dětmi se trendu spontánně přizpůsobuje. Změna je patrná zejména od lednových sociálních reforem,“ uvedla právnička pracovně-právní poradny sdružení Aperio Jana Seemanová.

Rada žen se podle ní obává, že se sníží jejich kredit zaměstnankyně, když budou s dítětem doma déle. „Zároveň volí mnoho z nich kratší dvouletou variantu rodičovské dovolené kvůli financím,“ upozornila Seemanová. Zatímco u dvouleté a čtyřleté varianty rodičovské dovolené došlo v rámci novely ke zvýšení příspěvku o čtyři tisíce korun, tříletá varianta o 16 tisíc korun klesla.

:

„V posledních měsících registrujeme ze strany žen s malými dětmi zvýšenou poptávku po přivýdělku či zaměstnání na plný úvazek. Potřebují totiž vyrovnat finanční ztrátu, kterou utrpěl jejich rodinný rozpočet po lednových reformách,“ sdělil Jaroslav Slavíček, jednatel společnosti DataLife, která se zabývá odborným poradenstvím v oblasti financí.

Podle bylo cílem lednové novely usnadnit ženám s malými dětmi návrat do zaměstnání. „Aktuální trend dřívějšího návratu žen do zaměstnání vítáme. Novelou zákona jsme se snažili přizpůsobit potřebám matek na rodičovské dovolené. Nyní mohou čerpání rodičovského příspěvku flexibilně přizpůsobit svým potřebám. To je podle nás krok, který ženám návrat do práce značně ulehčí,“ konstatoval Petr Sulek z ministerstva práce a sociálních věcí.

Autor: čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.