71

fotografií

Nejslavnější díla slavných architektů: Tančící dům v Praze a další nadčasové stavby Franka Gehryho

F

Frank Owen Gehry je kanadsko-americký světoznámý dekonstruktivistický architekt, který neuznává pravé úhly a libuje si v tom, že jím navržené budovy se různě kroutí a svíjejí. Díky tomu je držitelem mnoha ocenění a každá jeho stavba se automaticky stane turistickou atrakcí. Jeho veledíla včetně interiérů si můžete prohlédnout v galerii. 

Gehry si se svými projekty hraje tak dlouho, až vytvoří osobitou nadčasovou stavbu, ať už se jedná o Evropu nebo Ameriku. Jeho díla jsou hned na sedmi kontinentech a mezi ty nejznámější patří například Guggenheimovo muzeum v Bilbau, koncertní hala v Los Angeles či budova nadace Louise Vuittona uprostřed Boulogneského lesíku. Jeho stopa je navíc i v Praze v podobě Tančícího domu, který evokuje tanec Freda Astaira a Ginger Rogersové. A při pohledu na tyto dominanty v jeho pojetí architektury rozhodně nic všedního nenajdete. 

Podívejte se v galerii na nejslavnější projekty „mága architektury“:

Nejslavnější projekty Zahy Hadid: Gigantické letiště i futuristické domy bez úhlů. A toto vznikne v Praze
Koncem března uplyne pět let od smrti světoznámé architektky íráckého původu Zahy Hadid, její odkaz ale žije dodnes v úchvatných budovách, které navrhla. Ty stojí po celém světě a jednu již brzy budeme mít i v Česku. Stát bude vedle pražského Masarykova nádraží a světu se podle plánu odhalí už v roce 2023. Podívejte se, jaké další budovy nesou podpis této úspěšné ženy.

Související články