hodinky Grande Sonnerie mají platinové pouzdro a strojek se skládá ze 703 součástek. Grande Sonnerie Minute Repeater Tourbillon Hodinky Minute Repeater Tourbillon Perpetual Calendar Chronograph mají věčný kalendář, který, pokud hodinky udržujete v chodu, zvládne držet správné datum 100 let. Perpetual Calendar Chronograph Split-Seconds Chronograph

7

fotografií

Patek Philippe představil čtyři nové modely v kolekci Grand Complications

C

Chytré hodinky jsou možná příhodné, ale nikdy nenahradí krásu pořádných hodinek a pocit z jejich nošení. Málokterá hodinářská manufaktura na světě má takovou prestiž jako Patek Philippe. Už více než století si značka udržuje místo na pomyslné špičce vysoké hodinařiny díky hodinkám s komplikacemi, tedy funkcemi, které dokáží měřit něco více než jen prostý čas.

Ty opravdu nejsofistikovanější pravidelně představuje v kolekci Grand Complications. Velké uznání sklízí například komplikace, jež změřený čas hlásí pomocí odbíjení. 

Patek Philippe byl také první hodinářskou manufakturou, jež vyrobila chronograf s vlečnou ručkou ve formě náramkových hodinek, a to už v roce 1922. Dodnes rozvíjí nejen tradici chronografů, jež dokáží měřit různě dlouhé časové úseky, ale též věčného kalendáře, který jako první na světě doprovodila chronografem.

Nyní značka vydala čtyči nové modely.  Grande and Petite Sonnerie, Minute Repeater Tourbillon, Split-Seconds Chronograph a Perpetual Calendar Chronograph. 

Grande Sonnerie

Grande Sonnerie Autor: Carolinum
Tento kus dokáže automaticky odbíjet celé hodiny a čtvrthodiny. Nový strojek, kalibr GS 36-750 PS IRM se 72hodinovou rezervou chodu, se skládá ze 703 součástek a je uložen v platinovém pouzdře. Nadčasovou eleganci modelu doplňuje černý číselník vytvořený tradiční smaltovou technikou grand feu.

Minute Repeater Tourbillon

Hodinky Minute Repeater Tourbillon Autor: Carolinum
V roce 1989 slavila značka 150. výročí na trhu a tento rok také znamenal znovuzrození hodinek s odbíjením. Patek Philippe otevřel novou kapitolu ve své historii a mohl dále zdokonalovat tuto komplikaci. Jedinečným kusem je Reference 5303R-001. Jde o první náramkové hodinky, u nichž lze díky skeletonizaci pozorovat práci gongů a kladívek z přední strany. 

Split-Seconds Chronograph

Split-Seconds Chronograph Autor: Carolinum
Tento typ chronografu dokáže díky druhé sekundové (vlečné) ručce měřit časové úseky, které stejně začínají, ale mají různou délku. Platinová pouzdra Patek Philippe mají na pozici šest umístěn malý diamant. Chronograf s vlečnou ručkou je nově vybaven modrým číselníkem, který je tvořen technikou smaltování grand feu a díky vypalování jednotlivých vrstev barvy vyniká vysokým leskem. Modrá barva číselníku dodala klasice Split-Seconds Chronograph modernější nádech.

Perpetual Calendar Chronograph

Perpetual Calendar Chronograph Autor: Carolinum
Věčný kalendář dokáže při znázorňování data počítat i s přestupným rokem, a pokud udržujete hodinky v chodu, zvládnou zaznamenávat správné datum bez nutnosti korekce až stovku let. Patek Philippe vyrobil legendární náramkový věčný kalendář s chronografem v roce 1941.  Reference 5270J-001 je ztělesněním luxusních hodinek, jejichž výjimečnost pozná i naprostý laik dnes a poznal ji stejně před desítkami let. 

Hodinky z kolekce Grand Complications jsou dostupné většinou na objednání. Butik Patek Philippe, Pařížská 9, Praha 1, www.carollinum.cz

Související články
Rodina Radovana Krejčíře vnucuje slavnou vilu v Černošicích státu
Kolem opuštěné a vyhořelé černošické vily uprchlého zločince Radovana Krejčíře se začala nová hra. Krejčířova manželka Kateřina se snaží nemovitosti zatížené exekucemi zbavit ve prospěch státu. Na začátek února přitom exekutor plánoval další pokus o vydražení vily, v níž měl Krejčíř kdysi i žraloka. Z domu Krejčíř v roce 2005 uprchl přímo během policejní razie. 
Děkujeme, odešli jsme do Německa, vzkazují čeští lékaři po deseti letech od proslulé výzvy
Letos v únoru uplynulo deset let od výzvy lékařů nespokojených s podmínkami v českém zdravotnictví „Děkujeme, odcházíme“. Mladé doktory láká zahraničí i nadále, většina míří do sousedního Německa. Téma je znovu aktuální v době pandemie, kdy v českých nemocnicích chybí personál. Na české lékaře v cizině apeloval i prezident České lékařské komory Milan Kubek a vyzval je, ať se vrátí pomoci domů. Kvůli české byrokracii však akce skončila fiaskem. Pro mladé doktory to bylo další zklamání z vlasti. Proč vlastně lékaři odcházejí a co jim vadí?