Zajištění na stáří se snadno může stát adrenalinovým sportem. Pozor na fatální pasti

Zajistit se na stáří je adrenalinový sport. Češi se v něm musí vyhýbat fatálním pastem

Zajistit se na stáří je adrenalinový sport. Češi se v něm musí vyhýbat fatálním pastem Zdroj: Grafika e15

Článek ze speciálu
Jak se zajistit na stáří?

Kvazifondy obhospodařující vyšší stamiliony korun, které nejsou nikým kontrolovány a mohou tak zažívat historický rozmach. Dluhopisy za desítky milionů korun, o jejichž existenci nemá regulátor ani ponětí a o jejichž případném nesplacení se širší veřejnost často ani nedozví. To jsou jen některá z úskalí českého investičního světa hrozící povětšinou drobným, méně informovaným investorům. Ti na pochybných investičních schématech během posledních let tratili miliardy korun. Vzestupu investorských pastí přitom vydatně pomohla relativně dlouhá éra vysoké české inflace. Mantrou samozvaných správců aktiv i dluhopisových emitentů totiž bylo a stále je zajištění proti zdražování i zabezpečení na stáří. Příslib vysokého zhodnocení však v praxi mnohdy zůstává nenaplněný. Kterým investičním nástrojům se při hledání zdrojů na klidnou a spokojenou penzi raději vyhnout?

Symbolem a nejviditelnějším vrcholem pyramidy investorských rizik je prudký příbytek investičních kvazifondů fakticky nepodléhajících dohledu České národní banky. Jen loni jich vzniklo 44, což odpovídá dvanáctiprocentnímu nárůstu, pokud počítáme „fondy“ zapsané do závěru roku 2022. Koncem loňského prosince jich v Česku působilo 425, z toho přes 270 se jich přitom objevilo až po začátku pandemie.

SPECIÁL: Jak se zajistit na stáří?

Připravili jsme pro vás sérii prémiových článků, jak si zařídit bezstarostný důchod, ať už je vám dvacet nebo padesát. Pokud ještě nepatříte do e15 komunity, staňte se jejím členem a odemkněte si přístup k exkluzivnímu obsahu, jak investovat a spořit na stáří a čeho se při cestě k nezávislosti vyvarovat.

VŠECHNY ČLÁNKY, KTERÉ JSOU SOUČÁSTÍ TÉMATU, NAJDETE ZDE

Grafika do speciálu

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!