Meme akcie jsou opět na scéně, „Řvoucí Koťátko“ poslalo GameStop do nebes a zpět

Akcie Gamestopu prudce vyrostly

Akcie Gamestopu prudce vyrostly Zdroj: Reuters

Vítejte u nového vydání investičního newsletteru! Tak jako každé úterý i toto není výjimkou a ve světě peněz, investic a trhů se nám toho mnoho událo. Dovolte mi pokusit se sesumírovat to nejzásadnější pro váš týdenní přehled. Jdeme na to! 🖊️

Stručně 📻

ECB udělala tak, jak trh očekával

Evropská centrální banka (ECB) nedávno snížila úrokové sazby o 0,25 procentního bodu, což odráží snahu podpořit ekonomický růst při očekávání cílové dvouprocentní inflace. Prognózy ukazují na lehce pokračující inflační tlaky způsobené růstem mezd a nízkou nezaměstnaností, a proto šéfka ECB Christine Lagardeová oznámila, že další „cuty“ v souhrnu nepřekonají 50 bazických bodů do konce roku. „Ekonomika Evropské unie v hodnotě 19 bilionů dolarů je druhou největší ekonomikou na světě a je největší z těch, které se s ochlazením inflace připojily ke globálnímu snižování úrokových sazeb. Tempo snižování sazeb ECB bude pravděpodobně umírněné, ale dopad bude vzhledem ke slabé ekonomice regionu, vysoké úrovni zadlužení a ke struktuře krátkodobého zadlužení velký. Evropské společnosti z toho budou těžit vzhledem k současné recesi výnosů, nízkým ziskovým maržím a k cyklickému složení akciových indexů v čele s finančními a průmyslovými podniky,“ říká globální stratég platformy eToro Ben Laidler.

České drony za téměř půl miliardy

Český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV SE získal zakázku na dodávku 24 letounů Primoco One 150 evropskému zákazníkovi v hodnotě 18 milionů eur (450 milionů korun). Dvanáct letounů bude dodáno tento měsíc, zbytek do konce roku. Primoco UAV vyrábí civilní a vojenské drony s automatickým vzletem a přistáním, které dokážou létat až 15 hodin s doletem 2000 km. Firma očekává, že zakázka podpoří letošní výhled tržeb na úrovni 900 milionů až 1,1 miliardy korun. Společnost také plánuje rozšíření výrobní kapacity v Písku.

Přihlaste se k odběru newsletterů na e15

Chcete pokračovat ve čtení tohoto nebo dalších newsletterů z tvorby e15. Přihlaste se k jejich odběru a budete je pravidelně dostávat do své e-mailové schránky. Čtete newslettery raději u nás na webu? Zaregistrujte se prosím níže.

Pokračujte ve čtení vytvořením bezplatného účtu nebo přihlášením

Pokračovat