Brusel pošle až miliardu korun českým firmám, které vyrábí zdravotnické pomůcky | E15.cz

Brusel pošle až miliardu korun českým firmám, které vyrábí zdravotnické pomůcky

ČTK, vku

Evropská komise (EK) schválila podporu pro české malé a střední podniky, které vyrábějí zdravotnické a ochranné prostředky využívané v boji proti šíření koronaviru. Celková výše pomoci může dosáhnout až jedné miliardy korun. Česko hodlá v první fázi programu poskytnout firmám 300 milionů korun.

Podpora v rámci programu českého ministerstva průmyslu a obchodu by měla podnikům formou přímých grantů financovat až polovinu nákladů na výrobu.

„Urychlování výroby produktů důležitých pro kontrolu šíření koronaviru, mezi nimiž jsou léky, zdravotnické vybavení a ochranné prostředky, má zásadní význam pro cestu ze současné zdravotní krize,“ komentovala schválení podpory místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová. Ta má na starosti dohled nad podmínkami hospodářské soutěže.

Komise pravidla pro státní pomoc v rámci série koronavirových opatření uvolnila v polovině března s cílem pomoci financovat zdravotnictví a firmy nejvíce zasažené krizí. Státy od té doby mohou soukromému sektoru finančně pomáhat způsobem, který je za běžných podmínek nepovolený. Brusel už schválil přes šest desítek žádostí, které přišly z většiny členských zemí.

Honeywell možná postaví v Olomouci fabriku na respirátory. O záměru jedná s členy vlády

Světový trh s rouškami se proměnil v Divoký západ. Smlouva nesmlouva, americké dolary u Číny vítězí

Autor: ČTK, vku
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!