Číňané načrtli teorie o původu koronaviru. Předešli zprávu expertního týmu | E15.cz

Číňané vypustili teorie o původu koronaviru. Předjímají zprávu expertního týmu

ČTK, bo

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Na čtyři teorie toho, jak se virus SARS-CoV-2 mohl dostat do čínského Wu-chanu, se zaměřují odborníci, uvedl podle agentury AP čínský člen mezinárodního týmu pátrajícího po původu viru. V situaci, kdy svět čeká na zprávu založenou na zjištěních expertů Světové zdravotnické organizace při návštěvě v Číně, dnes tamní představitelé o detailech šetření informovali diplomaty na ministerstvu zahraničí.

Brífink podle agentury AP působil jako pokus Číny obeznámit svět s vlastním pohledem na zprávu, jejíž zveřejnění bylo opakovaně odloženo. Konkrétní datum, kdy budou závěry odborníků OSN publikovány, není známé.

Dokument však už nyní působí diplomatické roztržky. USA i další země nadnesly otázku, zda Čína mohla negativně ovlivnit nezávislost šetření, Peking naopak ty, kdo práci mezinárodního týmu kritizují, obviňuje z vnášení politiky do vědecké studie.

Feng C'-ťien, člen týmu za čínskou stranu a náměstek ředitele čínského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí, předložil čtyři hypotézy, na něž se experti soustředili.

První je, že virus na člověka přenesl netopýr, druhá předpokládá, že netopýr infikoval jiného savce, který virus přenesl na člověka. Třetí navrhuje, že koronavirus se mohl do Wu-chanu dostat s dodávkou zmraženého jídla a čtvrtá zkoumá, zda se mohl původce nemoci rozšířit z wuchanského virologického institutu.

Odborníci podle Feng C'-ťiena po důkladných diskuzích o jednotlivých hypotézách hlasovali a došli k závěru, že nejpravděpodobnější se jeví první dvě, které předpokládají přenesení viru na člověka ze zvířete, nebo třetí uvažující o dodávce zmražených potravin. Poslední teorii zahrnující laboratoř Feng označil za velmi nepravděpodobnou.

Jeho výstup přenášela státní televize CCTV, která upřesnila, že schůze na čínském ministerstvu zahraničních věcí se zúčastnili představitelé padesáti zemí, Ligy arabských států a Africké unie.

Experti WHO se do Wu-chanu, kde byl na konci roku 2019 hlášen první případ koronaviru, vydali letos v lednu a spolupracovali tam s čínskými kolegy. Na podobě zprávy, se musejí shodnout obě strany.

Peter Ben Embarek, šéf týmu WHO, který podnikl wuchanskou návštěvu, na dnešní konferenci v Ženevě sdělil, že téměř 400stránková zpráva se dokončuje, kontroluje a překládá. „Očekáváme, že v příštích několika málo dnech bude tento proces zakončen a že budeme schopni ji zveřejnit,“ dodal Embarek.

Autor: ČTK, bo

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video