SSHR: Máme smlouvy na dodávky všech ochranných pomůcek | E15.cz

Máme smlouvy na dodávky všech ochranných pomůcek, hlásí správa hmotných rezerv

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) má uzavřené smlouvy na všech 11 druhů ochranných pomůcek, které poptávala. V převážné většině je podepsala s českými dodavateli. Úřad aktuálně soutěží už jen několik dílčích zakázek, řekl předseda SSHR Pavel Švagr. Vítězné firmy podle něj dodávají zásoby do skladů správy prakticky denně.

„Podepsali jsme smlouvy s dalšími pěti firmami. Targo Promotion Praha dodá 1,5 milionu respirátorů třídy FFP2, Edinburgh Genetics 62 995 rychlotestů a Dina-Hitex 578 tisíc zdravotnických čepic. Batist Medical pak dodá 370 tisíc návleků na obuv a společnost Schulke CZ 1680 tun dezinfekčního přípravku. To znamená, že máme pod smlouvou všech 11 druhů ochranných pomůcek,“ uvedl Švagr.

Před podpisem jsou podle něj také další tři dílčí zakázky celkem na 600 tisíc respirátorů třídy FFP3. Měly by být uzavřeny v následujících dnech. Švagr připomněl, že vláda správě uložila pořídit zásoby na dva měsíce případné krize. „První měsíc máme pokrytý zakázkami, které jsme vypsali my, a zakázkami ministerstva vnitra. Základ pro druhý měsíc tvoří zásoby v policejním skladu v Opočínku,“ uvedl.

Na základě květnového rozhodnutí vlády správa vypsala zakázky na dodávky roušek, respirátorů FFP2, respirátorů FFP3, filtrů do respirátorů, ochranných brýlí, ochranných štítů, návleků na obuv, rychlotestů, výtěrových setů, zdravotnických rukavic a zdravotnických čepic. Švagr zopakoval, že SSHR má nyní aktuálně k dispozici zhruba 44 milionů roušek, pět milionů respirátorů FFP2, 200 tisíc respirátorů FFP3, 12 milionů zdravotnických rukavic, 150 tisíc návleků na obuv nebo 42 tisíc výtěrových setů.

„Další zakázky jsou v běhu a jsou vypisovány průběžně. Nejen na ochranné pomůcky, ale i na dezinfekci a vypisujeme je v režimu jednacího řízení bez uveřejnění. Tento způsob nákupu nám umožňuje červencové usnesení vlády. U všech vypsaných zakázek na ochranné pomůcky požadujeme evropský certifikát. Zároveň před podpisem smlouvy necháváme vybraný vzorek otestovat,“ dodal Švagr.

Povinné roušky mimo domov kvůli šíření nemoci COVID-19 vláda poprvé nařídila od 19. března. Tehdy se ale ukázalo, že Česko nemá pro tuto situaci dostatečné zásoby nejen roušek, ale i dalšího ochranného vybavení. Lidé se proto ve velkém uchýlili k šití roušek doma. Ministerstvo vnitra také přistoupilo k centrálním nákupům ochranných pomůcek pro zdravotníky a další, především z Číny.

V poslední době počet hospitalizovaných i zemřelých v souvislosti s koronavirem v Česku vzrostl. Případů přibývá nyní nejvýrazněji v Praze a okolí. U většiny lidí má nemoc lehký průběh.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video