Noční zákaz pro restaurace, roušky i ve třídách. Epidemie nabírá na síle, připustil Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) Zdroj: ČTK / Kateřina Šulová

Děti na základních školách budou muset od pátku nosit roušky i při výuce ve třídách, a to s výjimkou prvního stupně. Všechny restaurace a bary budou muset být uzavřeny mezi půlnocí a šestou hodinou ranní, rozhodlo ministerstvo zdravotnictví. Dosud omezení pro restaurace platilo jen v Praze, Středočeském kraji a na Uherskohradišťsku.

„Epidemická situace není dobrá, epidemie nabírá na síle. Roste i počet hospitalizovaných,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj je přesto pravděpodobné, že v pátek bude stále většina okresů na semaforu, který označuje regiony podle rizika nákazy COVID-19, v zelené barvě. Tento první stupeň znamená výskyt lokálních ohnisek a sporadické komunitní přenosy.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek doplnil, že z nově diagnostikovaných případů COVID-19 pětinu případů tvořily ve středu děti školou povinné.

Zavést povinné nošení roušek ve třídách na základních, středních i vysokých školách plánovala od pondělí zavést v hlavním městě pražská hygienická stanice. Hygienici v metropoli rovněž hodlají nařídit povinnost nosit roušky při venkovních akcích nad 100 lidí. Na dnešním jednání pražských zastupitelů to řekla ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová.

Nyní je v celé zemi povinnost nosit roušku ve společných prostorách škol mimo třídy, tedy na chodbách či toaletách. Praha je epidemií nejhůře postiženým regionem v Česku. Nemoc se ale rychle šíří i v dalších regionech.

Ministerstvo zdravotnictví už během týdne oznámilo, že od pátečních 18:00 zakazuje vnitřní hromadné akce na stání pro více než deset lidí. Výjimku mají výstavy, trhy a podobné akce. Na akcích k sezení musí být vstupenky prodávané na konkrétní místo. Nařízení platí i pro restaurace, bary či kluby, které nesmějí dovnitř pustit více lidí, než je kapacita k sezení. Ministerstvo také zpřesnilo nařízení pro nošení roušek v těchto místech. Lidé je nemusí mít jen při konzumaci, povinné jsou i u baru, pokud se nesedí.

V Česku ve středu poprvé přibylo víc než 2000 případů koronaviru za jeden den. Ve středu testy potvrdily nákazu u 2139 lidí, což je o 464 více než v úterý. Aktuálně má nákazu 17 619 lidí. Většina nakažených má lehký průběh nemoci. Počet hospitalizovaných ale roste, za poslední týden stoupl o víc než třetinu. Přibývá také lidí, kteří s covidem zemřeli.