Roušky do hospody, v kadeřnictví i u volební urny | E15.cz

Nová opatření. S rouškou do hospody, v kadeřnictví i u volební urny

ČTK, snk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Roušky budou od září povinné i v kadeřnictvích, restauracích a dalších podobných službách mimo dobu konzumace, povinné budou pro hosty i obsluhu. V říjnu se budou nosit také ve volebních místnostech. Informovalo ministerstvo zdravotnictví. Znovuzavedení nošení roušek ve veřejných vnitřních prostorách, školách a hromadné dopravě oznámili členové Rady vlády pro zdravotní rizika už v pondělí.

"Pravidla pro používání roušek jsme nastavili tak, aby zahrnovala místa, kde lze předpokládat vyšší riziko nákazy. Často se jedná o veřejné prostory, ve kterých nelze zajistit udržování dostatečného rozestupu," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Mít zakrytá ústa a nos bude od září nutné ve všech obchodech, úřadech, poštách, obchodních centrech nebo v provozovnách poskytujících služby, jako je kadeřnictví, manikúra a pedikúra. Povinné budou roušky také ve školách, kostelích nebo v provozovnách kulturních akcí, jako jsou kina, koncertní sály a divadla.

Nošení roušek podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové snižuje riziko nákazy covidem-19 až pětinásobně, je-li nasazená správně. Jsou i prevencí jiných nemocí.      

Výjimku z nošení roušek budou mít znovu děti do dvou let a osoby s poruchou intelektu. 

Jaká bude situace u kulturních, společenských a sportovních akcích

Oddělených sektorů může být na sportovních a kulturních akcích s místy pro sezení až deset, dosud jich bylo pět. V každém může být uvnitř 500 lidí, venku 1000 lidí. Povinné bude na všech vnitřních akcích nošení roušek. Kapacita akcí zůstává 500 lidí na vnitřních akcích a 1000 osob na venkovních hromadných akcích. "Nově lze však účastníky akcí výlučně s místy k sezení rozdělit do nejvýše deseti oddělených sektorů, z nichž každý má svůj vstup z venkovních prostor a účastníci nemohou přecházet mezi sektory," uvedlo ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě. U hromadných akcí na stání zůstává dál nejvýše pět sektorů. U venkovních akcí se sedadly se omezuje sezení tak, aby byla obsazena nejvýše polovina a každá druhá řada.

Autor: ČTK, snk

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video