OBRAZEM: Muslimové zahájili kvůli pandemii koronaviru zasmušilý ramadán | E15.cz

OBRAZEM: Muslimové zahájili kvůli pandemii koronaviru zasmušilý ramadán

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Elektrické lucerničky a barevné ozdoby vyvěšované na počest postního měsíce ramadánu by touto dobou zdobily ulice mnoha muslimských měst. Po celodenním půstu by se věřící sešli k modlitbě a po západu slunce by spolu povečeřeli.

Letos se ale muslimové od Saúdské Arábie přes Maroko, Egypt, Libanon po Sýrii a Írán připravili na zasmušilý ramadán, který začal v pátek. V důsledku protikoronavirových opatření totiž tradiční setkávání nepřichází v úvahu. Na mnoha místech jsou navíc mešity zavřené a někde platí zákazy vycházení ve večerních hodinách.

Světová zdravotnická organizace požádala muslimské státy, aby nedovolily velké sešlosti vztahující se k ramadánu, což se týká také tržišť a obchodů.

Po měsíčním půstu ramadán končí veselým svátkem íd al-fitr, který letos podle kalendáře používaného v Mekce začne se zatměním slunce 23. května. Na rozdíl od ramadánu v něm muslimové nesmějí držet půst a je povinností poskytnout při něm pomoc chudým. Vzhledem k trvající pandemii způsobené koronavirem je ale pravděpodobné, že i konec ramadánu bude letos jiný.

 

 

 

 

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video