Od středy bude možné na 48 hodin cestovat mezi ČR, SR a Maďarskem | E15.cz

Od středy bude možné na 48 hodin cestovat mezi Českem, Slovenskem a Maďarskem

ČTK

Od středy budou moci Češi, Slováci a Maďaři mezi zeměmi cestovat bez nutnosti předložení negativního testu na onemocnění COVID-19 a bez karantény, pokud se vrátí do své země do 48 hodin. Uvedli to ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček (ČSSD) a na twitteru také premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda vlády už se v pondělí na takovém režimu domluvil se slovenským protějškem Igorem Maťovičem.

Rakousko se k návrhu staví rezervovaně, ve středu tak systém bude fungovat pouze pro Slovensko a Maďarsko napsal uvedl v úterý večer ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). S rakouskou stranou o možnosti jednal během dne, čekal na postoj celé vlády.

„Se Slovenskem je od zítřka (středy) dohodnuto, že bude možné vycestovat a během 48 hodin se vrátit bez testu. Včera (v pondělí) o tom hovořili premiéři obou zemí a bylo to jedním z témat schůzky se slovenským kolegou. Dnes ještě řešíme některé detaily se slovenskou stranou, včetně toho, jak bude lhůta kontrolována. Na naší straně jsou od pondělí kontroly namátkové, a to by mělo platit i v tomto případě,“ uvedl Petříček.

Babiš v pondělí napsal, že by měli režim kontrolovat slovenští policisté. Petříček v úterý odpoledne vzkázal, že se slovenskými kolegy hovořil o možnosti formuláře. Čeští občané by na hranicích mohli dostat potvrzení o času vstupu na slovenské území a následně prokázat čas výstupu při návratu.

Vláda schválila návrh na odpuštění odvodů menším firmám

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po pondělním jednání vlády uvedl, že jinak platí, že vláda pracuje na celkovém rozvolnění režimu cestování. Jde o rozdělení zemí na rizikové a nerizikové. Česko by pak mohlo upustit od testů na COVID-19 u lidí, kteří se budou vracet ze států, co budou z epidemiologického hlediska nerizikové. Původně Vojtěch hovořil o tom, že takové uvolnění hraničního režimu by mělo nastat 8. června, v pondělí ale mluvil o termínu o týden pozdějším. Dnes ho potvrdil i Petříček.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!