Vánoční prázdniny: Žáci půjdou do školy naposledy 18. prosince | e15.cz

Vánoční prázdniny letos začnou dříve. Naposledy půjdou žáci do školy 18. prosince

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ministerstvo školství kvůli epidemii covidu-19 prodlouží vánoční prázdniny. Místo v úterý 22. prosince půjdou žáci do škol naposledy v pátek 18. prosince. Do konce týdne zůstanou školy v režimu opatření podle třetího stupně systému PES. Mateřské a vysoké školy pak budou kvůli zhoršení epidemické situace příští pondělí a úterý fungovat podle přísnějšího stupně čtyři.

„Žáci a studenti budou do konce tohoto týdne docházet do škol za stávajících režimových opatření. Pro základní, střední, vyšší odborné školy a konzervatoře, ale stejně tak pro základní umělecké školy platí, že půjdou do školy v tomto kalendářním roce naposledy v pátek 18. prosince 2020. Pondělí 21. a úterý 22. prosince 2020 budou pro tyto typy škol vyhlášeny jako dny boje proti covidu,“ uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Rodiče podle ní budou moci po oba dny čerpat ošetřovné.

Vánoční prázdniny měly podle původní organizace školního roku začít ve středu 23. prosince a skončit v neděli 3. ledna. Žáci by se měli do lavic vrátit 4. ledna.

V pondělí 21. a úterý 22. prosince budou fungovat jen mateřské a vysoké školy, a to už podle čtvrtého stupně systému PES, řekla Lednová. Pro vysoké školy to podle systému PES pro školství znamená, že praktická výuka ve skupinách do 20 lidí se bude muset omezit jen na studenty posledních ročníků. Skončí také možnost prezenční teoretické výuky pro první ročníky, které ale vysoké školy vzhledem ke končícímu semestru už moc nevyužily. Většina se jich už dřív rozhodla dokončit semestr s výukou na dálku. Fungování školek se oproti současnosti nezmění, žádná výrazná omezení pro ně neplatí.

Školy začaly podle současného třetího stupně systému PES fungovat minulé pondělí. Kromě uvolnění na vysokých školách tehdy také začala střídavá prezenční a distanční výuka ve středních školách, konzervatořích a vyšších odborných školách. Výjimkou jsou poslední ročníky, které mohou i ve stupni čtyři chodit do školy normálně. Všichni žáci se také mohou účastnit praktické výuky. Na rozdíl od čtvrtého stupně ale ve třetím ve středních školách neplatí podmínka zachování homogenity tříd.

Provoz základních škol se ve třetí a čtvrté úrovni systému PES výrazně neliší. Běžnou výuku mají deváťáci a první stupeň, zatímco šesté až osmé třídy se po týdnech střídají ve škole a doma.

Zástupci škol už minulý týden uvedli, že jsou spíš proti tomu, aby se kvůli epidemii covidu-19 vánoční prázdniny prodlužovaly. Školy si podle ředitelů už naplánovaly, co budou 21. a 22. prosince s žáky dělat. Některé školy ale už svým žákům vánoční prázdniny prodloužily. Například pražská základní škola Na Slovance na pondělí 21. a úterý 22. prosince již dříve vyhlásila ředitelské volno kvůli výměně hydrantů.

Provoz škol omezila od první poloviny října druhá vlna koronavirové epidemie. Žáci se začali vracet do lavic postupně v omezené míře od 18. listopadu.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery