Vědci prokázali významný vliv nošení roušek na zpomalení šíření koronaviru | E15.cz

Vědci prokázali významný vliv nošení roušek na zpomalení šíření koronaviru

sou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Podle nové studie německých vědců může nošení roušek snížit šíření nákazy koronaviru až o 40 procent. Poté, co durynské město Jena přijalo v rámci bezpečnostních opatření proti šíření koronaviru povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách a veřejné dopravě, nákaza ve více než stotisícové metropoli téměř vymizela, píše agentura Bloomberg.

Celé Durynsko i zbytek Německa se k povinnému nošení roušek přidaly až o několik dní či týdnů později, takže vědci mohli porovnávat dvě rozdílné politiky. Z výsledků bonského ekonomického institutu přitom vyplývá, že ve zbylé oblasti se nákaza šířila mnohem rychleji. 

Výzkumníci porovnávali křivku vývoje počtu nakažených města Jena před a po nastolení povinného nošení roušek se vzorkem ostatních německých měst, které mají podobnou demografickou strukturu, zdravotní systémy a stejnou základnu počtu nakažených.

V případě Jeny byl po deseti dnech počet nově nakažených o 2,3 až deset procent nižší než u zbylých měst a po dvaceti dnech od zavedeného opatření se rozdíl dostal dokonce až na čtvrtinu. U větších měst byl zjištěný rozdíl ještě výraznější.

Roušky se tak zdají být vhodnou politikou, která nese ovoce a přitom tolik nestojí, řekl jeden z autorů studie Klaus Waelde z německé Univerzity Johanna Gutenberga v Mohuči.

Autoři nicméně dodávají, že výsledky se mohou lišit stát od státu, přičemž záležet může i na typu nošených roušek. Vědci proto vyzývají k dalším podobným výzkumům, které by dál upřesňovaly, jak velký dopad má toto nařízení na šíření infekce.

Autor: sou

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video