Koupili jsme 400 bitcoinů, oznámil před zavedením kryptoměny prezident Salvadoru

Salvador se připravuje na zavedení bitcoinu

Salvador se připravuje na zavedení bitcoinu Zdroj: Reuters

Salvador drží 400 bitcoinů, oznámil den před jejich zavedením jako oficiální národní měny prezident země Nayib Bukele. To odpovídá více než 21 milionům dolarů.

Cena kryptoměny v pondělí večer přidala 1,49 procenta na 52 680 dolarů a poblíž této hodnoty setrvává i v úterý ráno. Podle analytiků agentury Reuters by se cena bitcoinu teď mohla vydat do pásma 56 000 až 56 300 dolarů.

Bukele, který stojí za plánem zavést bitcoin jako další platidlo vedle amerického dolaru, v pondělí nejprve oznámil, že Salvador nakoupil prvních 200 bitcoinů. „Naši makléři jich nakoupí mnohem víc, jakmile se přiblíží termín,“ napsal prezident na twitteru. „Teď máme 400 bitcoinů,“ upřesnil později během dne.

Zákon předpokládá, že bitcoin bude muset přijímat každý obchodník, který je na to technicky vybaven. V bitcoinech bude v Salvadoru možné platit i daně.

Na směnu bitcoinu nebude v zemi vybírána daň z kapitálového zisku. Kurz vůči americkému dolaru, kterým se v zemi platí, bude určovat trh.

Salvador spustil aplikaci digitální peněženky Chivo. Přihlásit se do ní bude možné pomocí národního ID. Ti, kteří si ji stáhnou, do ní podle podle prezidenta získají jako bonus bitcoin za v přepočtu 30 dolarů. V zemi má existovat také 200 Chivo peněžních automatů.

Jak bitcoin působí na ceny nemovitostí? Podívejte se na video

Video placeholde
Bitcoin a jeho vliv na cenu nemovitostí • Videohub

Šestimilionová středoamerická země se stává prvním státem, kde se nejznámější kryptoměnou bitcoin bude oficiálně platit. Populisticky orientovaný prezident tvrdí, že občané budou moci prostřednictvím bitcoinu nakupovat, platit daně i kupovat půdu. Většina Salvadorců ale podle průzkumů s ohlášeným krokem nesouhlasí. Řada z nich neví, jak tuto digitální měnu používat, a nemá v projekt kvůli nestabilní ceně bitcoinu důvěru.

Stoupenci změny tvrdí, že se sníží náklady na posílání a přijímání remitencí, tedy peněz, které posílají domů Salvadorci pracující v zahraničí. Jejich výše loni dosáhla téměř šest miliard dolarů (přes 128 miliard korun), což představuje asi čtvrtinu hrubého domácího produktu země.

„Bitcoin není ve skutečnosti navržen tak, aby byl prostředkem směny, takže se jedná o raný experiment,“ citoval server CNBC ekonoma Philipa Gradwella ze společnosti Chainalysis. „Myslím, že v Salvadoru ho využijí hlavně pro remitence a k uchování bohatství,“ dodal.