Ukrajina legalizuje bitcoin, návrh už schválil parlament | E15.cz

Ukrajina legalizuje bitcoin, návrh už schválil parlament

kng

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Kyjev se rozhodl pro legalizaci nejrozšířenější kryptoměny, příslušný návrh zákona ve středu téměř jednohlasně schválil parlament, informoval server Kyiv Post. Ukrajina se tak v posledních týdnech stala pátou zemí, která vytyčila pravidla trhu s kryptoměnami. Návrh teď dostane na stůl prezident Volodymyr Zelenskyj.

Návrhem se vláda zabývala již loni. Transakce v kryptoměnách nicméně byly dosud na Ukrajině na hraně zákona. Obyvatelé sice směli nakupovat a vyměňovat virtuální měny, firmy a burzy zabývající se kryptoměnou ale byly často pod přísným dohledem úřadů.

Podle Kyiv Post se ukrajinské úřady již dlouhodobě zabývají podvody či okrádání vlastníků bitcoinů a jiných kryptoměn. Například v srpnu Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) zablokovala síť „tajných kryptoměnových burz“, kterou podvodníci provozovali v hlavním městě. Podle SBU zajišťovali anonymitu transakcí a podíleli se na praní špinavých peněz.

Pět důvodů, jak přijít o vše na kryptoměnách

Nová legislativa proto přednostně stanoví jistou ochranu před těmito podvody. Pokud ji prezident podepíše, v ukrajinském právu přibudou také termíny jako virtuální aktiva, digitální peněženky a soukromé klíče.

Na rozdíl Salvadoru, který přijal bitcoin jako zákonné platidlo již tento týden, ukrajinský zákon ho nestaví na úroveň oficiální měně, tedy ukrajinské hřivně.

Podle Kyiv Post plánuje země do roku 2022 otevřít trh s kryptoměnami podnikům a investorům. Nejvyšší státní představitelé také nabízeli své kryptoměnové kredity investorům a fondům rizikového kapitálu v Silicon Valley.

Příjetím bitcoinu si vláda rovněž slibuje efektivnější zužitkování momentálního přebytku elektrické energie. Jak deník E15 dříve psal, v největší evropské jaderné elektrárně Záporoží má brzy vzniknout farma na těžbu bitcoinů. Další by měly následovat u tří zbývajících ukrajinských jaderných elektráren.

Autor: kng

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video