S těžbou bitcoinů na Ukrajině pomohou jaderné elektrárny | e15.cz

S těžbou bitcoinů na Ukrajině pomohou jaderné elektrárny

pap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ukrajina v posledních letech hledá cestu k přeměně své ekonomiky závislé ve velké míře na energetice a těžkém průmyslu. Rozhodla se mimo jiné vsadit na kryptoměny a hodlá k tomu využít své infrastruktury a přebytečné elektřiny. U největší evropské jaderné elektrárny Záporoží má brzy vzniknout farma na těžbu bitcoinů, napsal magazín Foreign Policy. Další by měly následovat u tří zbývajících ukrajinských jaderných elektráren.

Experti věří, že těžaři pomohou elektrárnám zužitkovat momentální přebytky elektrické energie. Státní společnost Energoatom proto už loni uzavřela s málo známou místní firmou H2 dohodu o spolupráci na stavbě datového centra poblíž elektrárny Záporoží. Podle některých zdrojů by mělo patřit k největším v Evropě s tím, že investice by se mohla vyšplhat na 700 milionů dolarů, zhruba 14,6 miliardy korun.

Média zároveň uvádějí, že financování přislíbila na Kypru registrovaná firma Yom Capital s nejasnou strukturou a činností. Projekt má však zjevně silnou podporu z nejvyšších míst včetně prezidenta Volodymyra Zelenského.

Další farma na těžbu kryptoměny by měla vyrůst u jaderné elektrárny u města Rivne na západě Ukrajiny. Zakázku na výstavbu budovy získala na počátku roku firma z Kyjeva. Energoatom však na projektu spolupracuje s nizozemskou společností Bitfury, která se na kryptoměnové aktivity specializuje. Společně plánují další centra.

Ukrajina chce podle zmíněného magazínu v příštích letech přilákat co nejvíce firem zabývajících se kryptoměnami. Připravuje proto různé daňové úlevy.

„Máme velkou zásobu talentů a silnou komunitu blockchainových vývojářů. Jakmile schválíme legislativu, stane se Ukrajina jednou ze špičkových světových destinací v oblasti kryptoměn,“ věří náměstek ministra pro digitální transformaci Oleksandr Borňakov.

Na čem letos investoři vydělali? Nejsou to zdaleka jen kryptoměny

Video se připravuje ...
Jak zbohatnout v roce 2021?

 

Autor: pap

Kryptoměny

NFT Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery