Zápisník Hany Filipové: Komu bude líp | E15.cz

Zápisník Hany Filipové: Komu bude líp

Hana Filipová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

O právě končícím roce jsme loni psali jako o roku velkých rozhodnutí. To hlavní padlo, když třicet procent hlasujících ve volbách rozhodlo, že za lodivoda Česka chtějí Slováka v zádech jištěného Japoncem a komunistou.

Až příští rok ale zjistíme, jak bude vypadat politická scéna, kde hlavní roli hraje ten, kdo ovládá mediální dům, má v rukou bezpečnostní složky, takřka neomezené zdroje a neustále omílá populistickou písničku. A šance přeladit na jiný kanál neexistuje.

Není to jediné varování. Nese ho i téma kryptoměn. Před rokem stál bitcoin 875 dolarů, nedávno atakoval dvacetitisícovou hranici. Jak někdo poznamenal: chamtivost lidí nemá hranic, a dokud budou masově propadat myšlence, že lze bez práce pohádkově zbohatnout, můžeme čekat další růst virtuálních měn.

Stačí se držet jednoduchého pravidla: hrát o peníze, o nichž víme, že o ně můžeme přijít. Osudem každé bubliny je jednou prasknout.

Podobných balonků, jež čekají na svůj špendlík, se letos objevilo více. Vzduch do nich tlačí hlavně levné peníze a nevídaný optimismus investorů. Cenám nemovitostí pomohla na vrchol politika centrální banky a „rychlost“ povolovacích procesů, kvůli nimž se nestaví.

Rekordně drahá jsou kancelářská i obchodní centra. K závratným násobkům EBITDA šplhá ocenění firem, a kupci se o ně přesto přetahují. Hitem roku se stalo máslo, za kostku se platí klidně o tři čtvrtiny více než loni. Mzdy reálně rostou už několik čtvrtletí hlavně pod tlakem nedostatku pracovních sil. Ale prý bude líp. Jenže komu?

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video