Archeologové odkrývají hospodu ze středověku

Zájezdní hostinec ze čtrnáctého století v těchto dnech odkrývají archeologové mezi obcemi Březolupy Šarovy na hranici mezi uherskohradišťským a zlínským regionem. Ve své době byl pověstný bitkami mezi hosty.

Záchranný výzkum na stavbě nové silnice provádějí odborníci ze Zlína. „Staré mapy od kronikářů, které jsme s místem nálezu porovnal, přesvědčivě ukazují, že na tomto místě skutečně mohla stát hospoda zvaná Zavadilka,“ potvrdil Ivan Čižmář ze zlínské expozitury Ústavu archeologické a památkové péče Brno. Právě Zavadilka přitom patřila k nejstarším hospodám a vyhlášená byla už kolem roku 1390.

Pro archeology byl nález starého zdiva překvapením. Čižmář ale upozornil, že odkryté zbytky stavby pocházejí z osmnáctého až devatenáctého století. Je ale pravděpodobné, že v tomto období se původní středověká stavba opravovala. „Nejsou na to archeologické důkazy, ale porovnáním map se dá soudit, že tady stávala Zavadilka,“ dodal archeolog.

Kromě zdiva tady odborníci našli několik objektů z patnáctého století. Jako například tak zvané kůlové jámy, které ukazují například na hospodářské stavení nebo obydlí postavené z kůlů. Zkoumat budou také zbytky meramiky z patnáctého století, pro kterou jsou typické vodorovné rýhy.

V odkrývání zdiva budou archeologové pokračovat do konce tohoto týdne. Už teď je ale jasné, že celou polochu středověké krčmy neodhalí. Z větší části totiž zasahuje do louky, která už není součástí stavby silnice a výzkum na ní by neměl kdo zaplatit. Odkryté zdivo archeologové ale nafotí a zadokumentují, až poté je dělníci zasypají ornicí.