Architektonická soutěž na území Štvanice vyhlášena | e15.cz

Architektonická soutěž na území Štvanice vyhlášena

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražský magistrát se rozhodl po nevhodném výběrovém řízení vypsaném počátkem roku organizovat veřejnou architektonickou soutěž na řešení území ostrova Štvanice v Praze. Soutěžní podmínky schválila Rada hlavního města, za regulérní je prohlásila také Česká komora architektů (ČKA) a dnešním dnem byla soutěž vyhlášena. Praha hodlá do revitalizace ostrova investovat půl miliardy Kč, oznámila ČKA.

Cílem urbanisticko-architektonické soutěže je nové definování ostrova Štvanice s ohledem na maximální využití potenciálu Vltavy a jejích nábřeží a ostrovů, které jsou důležitou součásti veřejného prostoru města. Návrhy by měly respektovat význam ojedinělého místa a jeho historický vývoj a přinést řešení celoročního využití ke sportovním aktivitám, odpočinku a pořádání kulturních akcí. Součástí řešení by mělo být také vhodné dopravní napojení na okolí jak pro cyklisty a chodce, tak pro MHD a omezeným způsobem i pro automobily.

Účastníci z řad autorizovaných architektů a inženýrů mohou své ideové návrhy řešení ostrova zasílat magistrátu do 8. ledna 2013. V první polovině února příštího roku vybere odborná porota nejlepší práce, které postoupí do druhého kola soutěže. „Původně magistrát uvažoval pouze o jednokolové ideové soutěži. Vítězný návrh by si magistrát ponechal a pak vypsal veřejnou obchodní soutěž na nejlevnější zpracování projektu. Vítěz soutěže by tedy pravděpodobně ani nemohl realizovat svůj návrh. Takový postup je nepřijatelný a porotci s ním nemohli souhlasit. Jsme rádi, že se podařilo prosadit ukázkovou dvoukolovou soutěž,“ vysvětluje závislý člen poroty Roman Koucký, který je mimo jiné znám jako vedoucí týmu připravujícího Metropolitní plán Prahy.

Ve druhém kole soutěže tedy dojde k upřesní zadání ze strany poroty a bude prověřena reálnost vybraných návrhů. Definitivní vítěz soutěže za svou studii obdrží finanční odměnu 1 milion Kč. V roce 2013 by pak mělo proběhnout jednací řízení bez uveřejnění dle zákona o veřejných zakázkách a projektant v návaznosti na svůj soutěžní návrh zpracuje za přibližně 35 milionů Kč veškeré další stupně projektové dokumentace.

Dopředu známá porota složená z renomovaných odborníků je vždy určitou zárukou nejen pro investora, kterému pomůže vybrat optimální řešení, ale také pro soutěžící, pro které je znamením, že jejich práce budou nanejvýš kvalifikovaně posuzovány. V případě devítičlenné poroty posuzující návrhy Štvanice se to podařilo. Zasednou v ní jak důležití zástupci města, mezi nimiž jsou například radní Hlavního města Prahy Aleksandra Udženija, nebo 1. náměstek primátora Hlavního města Prahy Tomáš Hudeček, tak přední čeští architekti. Kromě Romana Kouckého to budou také Josef Pleskot, Miroslav Cikán, Jakub Kynčl, Jakub Fišer či inženýrka Martina Forejtová.

„Praha se architektonickou soutěží na Štvanici přihlásí k novému směru a vrátí se tak do civilizovaného světa,“ říká Roman Koucký. Vypsání soutěže na takto významné území je pro město, jako zadavatele zakázky, vážnou zkouškou. „Štvanice je pilotním projektem. Pokud se podaří soutěž úspěšně realizovat, mohly by být podle ní připraveny podmínky pro zadávání veřejných zakázek na stavby v hlavním městě,“ dodává Koucký.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery