Assange se objeví v Česku. Bude „videohostem“ filmového festivalu | E15.cz

Assange se objeví v Česku. Bude „videohostem“ filmového festivalu

Julian Assange
Julian Assange
• 
ZDROJ: Allen Clarke

vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Julian Assange, zakladatel WikiLeaks, míří do Česka. Bude hostem jihlavského festivalu dokumentárních filmů, i když jen „virtuálním“ - vzhledem k tomu, že nyní pobývá v politickém azylu na ekvádorské ambasádě v Londýně, jeho účast proběhne prostřednictvím videokonferenčního hovoru.

„O Assangovo zapojení do festivalového programu jsme usilovali nejméně tři roky a jeho souhlas s přítomností, byť zprostředkovanou z ekvádorské ambasády, je velmi vzácný. Sám vystupuje na veřejnosti či v médiích jen velmi sporadicky,“ dodává ředitel festivalu Ji.hlava Marek Hovorka.

Assange se stane jedním z lektorů Inspiračního fóra, které má podle organizátorů sloužit jako platforma pro rozvoj námětů i reflexi současnosti. Kontroverze provázející zakladatele WikiLeaks tak podle Hovorky tvoří logickou složkou jeho aktivit.

„Julian Assange je globální ikonou, digitálním Robinem Hoodem, který dokázal rozdělit společnost mezi vášnivé zastánce a ještě vášnivější odpůrce. Zatímco americký deník The New York Times jej v roce 2010 označil za nejvýznamnějšího světového novináře, americký republikánský prezidentský kandidát na jeho adresu pronesl, že 'cokoli menšího než poprava by bylo příliš vlídným trestem', popisuje prvního potvrzeného hosta jihlavského festivalu jeho ředitel.

Díky jeho serveru obletělo celý svět video zachycující americkou vojenskou helikoptéru útočící na bagdádské civilisty včetně dvou novinářů agentury Reuters.

V rámci festivalu Ji.hlava, který proběhne proběhne ve dnech 27. října až 1. listopadu, budou mít diváci možnost klást mu dotazy. Coby lektor zmíněného Inspiračního fóra pak bude Julian Assange partnerem pro vybrané režiséry při vývoji jejich filmů.

Petr Koubský: Assange je už jen pěšák v cizí hře

Autor: vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video