Aukce Cobainovy kytary vynesla rekordních 143 milionů korun | E15.cz

Aukce Cobainovy kytary vynesla rekordních 143 milionů korun

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kytara Kurta Cobaina, se kterou frontman skupiny Nirvana nahrál v roce 1993 slavný akustický koncert, se prodala za rekordních šest milionů dolarů, zhruba 143 milionů korun. Nástroj vyrobený v roce 1959, který Cobain koupil za pět tisíc dolarů, se tak stal nejdražší kytarou, jakou kdy kupec na aukci získal.

Aukční síň Julien’s Auctions v Los Angeles přisoudila Cobainově kytaře vyvolávací cenu jednoho milionu dolarů a doufala, že by se mohla vyšplhat až na dva miliony. Po souboji zájemců se ale dostala na šestinásobek. Konečná suma několikrát předčila odhady a překonala i dosavadní rekord z loňského roku, kdy se kytara Davida Gilmoura z kapely Pink Floyd prodala za čtyři miliony dolarů.

Majitelem rekordního nástroje se stal Peter Freedman, šéf australské firmy zaměřené na zvukovou techniku Rode Microphones. Ten plánuje nástroj společně s dalšími exponáty připomínajícími skupinu Nirvana vystavit v rámci putovní expozice. Výtěžek ze vstupného chce věnovat hudebníkům postiženým dopady koronavirové krize, napsala agentura DPA.

S kytarou Martin-D18E nahrál Cobain koncert v listopadu roku 1993, tedy jen několik měsíců předtím, než se ve svých 27 letech zastřelil doma v Seattlu. Album MTV Unplugged in New York vyšlo po jeho smrti, dosáhlo vrcholu v žebříčku Billboard a získalo cenu Grammy. Zvuk této kytary tak nyní dodnes slýchají fanoušci například v akustické verzi slavných hitů About a Girl či All Apologies.

Astronomická částka, za niž se kytara v sobotu vydražila, vynikne například ve srovnání s cenou, za níž kupec získal modrou kytaru zpěváka Prince. Na míru vyrobený nástroj, na nějž Prince hrál během hvězdných let své kariéry v osmdesátých a devadesátých letech například během turné Purple Rain v roce 1984, se prodala za 563 tisíc dolarů, zhruba 13,4 milionu korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video