Autosalon v Detroitu: mírný optimismus | e15.cz

Autosalon v Detroitu: mírný optimismus

Odhalování začíná. První dva dny jsou ve znamení tiskových konferencí a představování vozů. Na snímku je zbavován plachty Bentley GT.
Odhalování začíná. První dva dny jsou ve znamení tiskových konferencí a představování vozů. Na snímku je zbavován plachty Bentley GT.
• 
ZDROJ: Bentley
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Detroitu začal takzvanými novinářskými dny mezinárodní autosalon. Ten se letos koná, na rozdíl od krizových let minulých, v relativně příznivé situaci pro automobilky v USA. Loni se totiž prodej aut ve Spojených státech zvýšil o deset procent na 12,8 milionu vozů.

Vítězové a poražení

Největší pozornost v Detroitu bude zcela jistě přitahovat výstavní plocha amerického Chrysleru. Tomu spojenectví s Fiatem očividně svědčí, což potvrdil loňský rok, kdy se prodej vozů se značkou Chrysler v USA zvýšil o 26 procent. Hned za ním, co se týká nárůstu prodejů, skončila jihokorejská automobilka Hyundai spolu se svojí dceřinou firmou Kia. Dosáhla přibližně stejných výsledků. A do třetice – zhruba o 26 procent stoupl v USA také prodej největší evropské skupiny Volkswagen.

K těm, kteří se ocitli na opačné straně, naopak patřily Toyota a Honda. Obě japonské automobilky loni utrpěly těžké ztráty. Zavinily je hlavně výpadky po březnovém zemětřesení. Odbyt obou firem se v USA v roce 2011 snížil o sedm procent.

ilustrační fotoAutor: profimedia

Tahoun ekonomiky

Americký trh aut se loni rozpohyboval již v létě, nejsilnějšími měsíci pak byly listopad a prosinec. Očekává se, že růst bude pokračovat i v letošním roce, i když podle většiny velkých automobilek jeho tempo pravděpodobně zpomalí.
Důvody jsou dva: situace na trhu práce se zlepšuje jen velmi zvolna a růst americké ekonomiky ohrožuje dluhová krize v Evropě.

Podle analytiků se má prodej zvýšit o pět až devět procent na 13,5 milionu až 14 milionů vozů. Zůstane tak ale stále vzdálen svému vrcholu z roku 2005, kdy se prodalo kolem 17 milionu vozů, napsaly agentury AP a Reuters.

ilustrační fotoAutor: profimedia

Největší taháky?

Bezesporu to budou vozy amerických automobilek. Ty se budou chtít na domácím hřišti vytáhnout. Nejvíce se očekává od Fordu a jeho omlazeného modelu Fusion/Mondeo. Loni našlo na americkém trhu kupce 235 625 Fusionů, což představovalo 12 procent prodejů automobilů značky Ford.

S netrpělivostí jsou také očekávány premiéry Cadillacu ATS a Dodge Dartu…

Ford FusioN. Jedno z největších lákadel představuje v Detroitu nový Ford Fusion, který je vlastně předzvěstí další generace evropského modelu Mondeo (ten by se měl objevit na trhu v roce 2013). Fusion je určený pro americký trh a očividně vychází z konceptu Evos. Představuje další evoluční stupeň „kinetického designu“ značky Ford. Zákazníkům bude k dispozici s přeplňovanými zážehovými čtyřválci EcoBoost 1,6 a 2,0 l, které známe z mnoha evropských modelů značky Ford, jedním atmosféricky plněným čtyřválcem a dvěma typy hybridního agregátu.Autor: e15

Autosalon v Detroitu

V Detroitu se přehlídky aut pořádají přes 100 let. V minulosti však měly regionální povahu. Mezinárodní autosalon se konal poprvé v roce 1987. Ten letošní pod názvem North American International Auto Show (NAIAS) začal „novinářskými dny“ 9. a 10. ledna, pro veřejnost otevře 14. ledna a potrvá až do 22. ledna.

Vystavovatelé

Autosalonu v Detroitu se účastní kolem 40 výrobců automobilů. Jsou mezi nimi: AMG, Audi, Bentley, BMW, Buick, Cadillac, Chevrolet, Chrysler, Dodge, Fiat, Ford, GMC, Honda, Hyundai, Infiniti, Jeep, Lexus, Lincoln, Maserati, Maybach, Mazda, Mercedes-Benz, Mini, Nissan, Porsche, Subaru, Tesla, Toyota, Volkswagen a Volvo.

Dodge Dart. Automobilka Dodge připravila pro autosalon model postavený na základech Alfy Romeo Giulietta. Podle aktuálních informací by měl model Dart nabízet celkem tři čtyřválcové zážehové motorizace. Přesně řečeno půjde o dvoulitr s výkonem 160 koní, dva-čtyřku s maximem 184 koní a přeplňovaný agregát 1.4 MultiAir známý třeba z Fiatu 500 Abarth. Jeho výkon dosahuje 160 koní. Poháněna jsou kola přední nápravy, standardem je šestistupňová manuální převodovka. Zájemci mohou sáhnout také po šestistupňovém dvouspojkovém automatu a v roce 2013 by se měla objevit dokonce devítistupňová převodovka z dílny ZF.Autor: Dodge

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery