Beksa začala dobývat Evropu | E15.cz

Beksa začala dobývat Evropu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pardubičtí basketbalisté hrají evropskou soutěž Eurochallenge. Chtějí uspět a dojít co nejdál, i když favoritem skupiny je francouzské Roanne.

Zápasem s francouzským týmem Roanne Basket vstoupili hráči BK JIP Pardubice do svého premiérového ročníku Eurochallenge. Utkání s největším favoritem základní skupiny skončilo po uzávěrce, už dnes čeká „Beksu“ další zápas.

„Dlouho jsme slýchali od fanoušků, že by bylo dobré, aby v Pardubicích hrál nějakou evropskou soutěž i domácí tým, ne jen Nymburk. Proto jsme rádi, že se to povedlo. Snad to fanoušci ocení a budou nás ve všech zápasech v hojném počtu povzbuzovat,“ věří mluvčí pardubického klubu René Peška.

Znovu s Prostějovem

Funkcionáři museli před začátkem Eurochallenge zařídit spoustu věcí. „Pečlivě jsme studovali manuál soutěže, abychom nic nezanedbali. Pár dní před startem nás překvapilo jen to, že jsme museli všem hráčům vyřídit licenci pro soutěže FIBA, což také asi o sto tisíc korun zvedlo náklady. Ale stihli jsme to,“ říká Peška.

Pardubický klub bude účast v Eurochallenge stát přibližně milion korun. „Víc určitě ne, náklady budou někde mezi 750 tisíci a milionem. Ty peníze se nám nevrátí, ale doufáme, že ze sportovního hlediska se tahle investice vyplatí,“ tvrdí Peška.

Nejsilnějším týmem základní skupiny by mělo být právě francouzské Roanne. Domácí zápas s tímto týmem má „Beksa“ za sebou, ve Francii se představí na konci listopadu. Dvakrát se utká i s ukrajinskou Goverlou a Prostějovem, který se do Eurochallenge připojil po neúspěšné kvalifi kaci Eurocupu.

„Na jednu stranu je dobře, že máme ve skupině právě Prostějov, protože nám ubudou starosti a výlohy spojené s cestováním. Na druhou stranu by konfrontace s dalším zahraničním týmem byla zajímavější ze sportovního hlediska. S Prostějovem se velmi dobře známe,“ podotýká Peška. Právě hanácký tým totiž vyřadil Pardubice v semifi nále posledního ročníku Mattoni NBL.

Pardubáci měli od začátku sezony problémy s pivoty. Poté, co kvůli vleklým zdravotním problémům ukončil kariéru kapitán Martin Marek a další dva borce trápila zranění, museli i kvůli Eurochallenge najít náhradu. Už před ligovým zápasem s Chomutovem přišel rakouský hráč s ghanskými kořeny Hermann Opoku. „Jedná se ale spíš o doplnění kádru na pozici, kterou jsme potřebovali. Hráč o své roli v týmu ví a ztotožňuje se s ní. Rozhodně nepřichází na pozici lídra,“ podotkl na adresu pětadvacetiletého basketbalisty generální manažer pardubického klubu Pavel Stara.

Poté už nic nebránilo „Bekse“ vyrazit dobývat Evropu. Byš až ve třetí nejprestižnější soutěži. „Přáli jsme Prostějovu, aby se dostal do Eurocupu, stejně jako Nymburku, aby si zahrál Euroligu. Pro český basketbal by to byla skvělá věc. Ale Eurochallenge není žádná podřadná soutěž. Jdeme do ní poprvé, takže až zápasy ukážou, jak na tom v konfrontaci s Evropou jsme,“ říká Peška.

A cíl pardubického klubu? „Nejsme alibisti. Takže i když je Roanne špičkový francouzský klub a velký favorit naší skupiny, chceme uhrát co nejlepší výsledek a dostat se co nejdál,“ uzavírá Peška.

Ze čtyřčlenné základní skupiny postoupí dva týmy do osmifinále.

ZÁPASY:

15. 11. Prostějov - Pardubice (20.30)
23. 11. Pardubice - Goverla (18.00)
29. 11. Roanne - Pardubice (20.30)
7. 12. Pardubice - Prostějov (15.00)
13. 12. Goverla - Pardubice (20.30)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video