Bém: Pankrác byla chyba | E15.cz

Bém: Pankrác byla chyba

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lidé ovlivní podobu nového územního plánu. Nejprve jsou ale na řadě zastupitelé.

Stavba mrakodrapů na Pankrácké pláni by podle nového územního plánu vůbec nebyla možná. „Pankrác byla urbanistická chyba,“ říká primátor Pavel Bém. Zároveň ale ředitel útvaru rozvoje města Bořek Votava tvrdí, že další výškové budovy, které architekti na Pankráci teprve navrhují, jsou pro okolí vhodným řešením. „Současné věžáky doplní nižšími budovami,“ říká Votava.

Příště již podobné kroky možné nebudou. Každou stavbu, která bude o více než dvě patra vyšší oproti ostatním domům v okolí, bude město posuzovat jednotlivě. „Nebude třeba možné, aby ve vilové zástavbě někdo postavil bytový dům,“ říká Votava.

Slibům ale nevěří občanské sdružení Arnika, podle něhož všechny zásadní změny povolí zastupitelé ještě před schválením nového územního plánu. „Ten se stane bezvýznamným cárem papíru,“ míní právní expert Arniky Lukáš Matějka.

První vlnu takzvaných celoměstsky významných změn mají zastupitelé projednali ve čtvrtek 22. října.

Jednou z dalších problematických změn je podle Arniky i možné zrušení rozsáhlého zeleného území zvaného Trojmezí. Druhá vlna celoměstsky významných změn územního plánu předpokládá, že by v této lokalitě vyrostly vilové domky. Nový územní plán přitom povoluje jen částečnou zástavbu takovýchto míst.

„Nedovedu si představit, že by tam někdo postavil baráky,“ říká Milada Peprníková z Prahy 11.

Nádraží jádrem sporu

Zatímco potenciální výstavba vilek v Trojmezí či mrakodrapů na Pankráci vyvolává u obyvatel rozčarování, odpůrci zastavění Masarykova nádraží a nádraží Bubny mohou zatím zůstat klidní. „Není třeba to nějak urychlovat,“ míní primátor Bém. Podle radního pro územní rozvoj Martina Langmajera zatím vše blokují neshody mezi městskými částmi, magistrátem a českými drahami.

Pražané ovlivní výstavbu

Nový územní plán, který rozhodne o využití jednotlivých území v následujících dvaceti letech, by měl být podle Langmajera přehlednější a hlavně opravdu závazný.

K návrhu plánu se mohou vyjadřovat také Pražané. Od 2. listopadu bude k nahlédnutí na webových stránkách magistrátu, na radnicích městských částí i na útvaru pro rozvoj města. Až do 9. prosince mohou lidé podávat připomínky a námitky. Veřejné projednávání návrhu nového územního plánu se uskuteční 23. listopadu od devíti hodin dopoledne v zasedacím sále magistrátu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.