Bezos chce vozit turisty do vesmíru, testovací lety začnou už příští rok | E15.cz

Bezos chce vozit turisty do vesmíru, testovací lety začnou už příští rok

Share on Facebook Messenger
Vstoupit do diskuze
0

Miliardář a zakladatel Amazonu Jeff Bezos je o krok blíž ke komerčním turistickým letům až na hranici vesmíru. Jeho společnost Blue Origin chystá od příštího roku zkušební lety s živou posádkou, aby mohla od roku 2018 přivítat první turisty. Potvrdil to ředitel společnosti Rob Meyerson.

Stanovený časový harmonogram závisel na bezpečnostním testu rakety ve středu 5. října. Raketa si v přímém televizním přenosu vyzkoušela oddělení a přistání návratové kabiny od nosné rakety New Shepard.

Zkouška, která proběhla ve fiktivním havarijním režimu, nakonec dopadla na výbornou. Po opětovném dosednutí kabiny na zem přistála také nosná raketa New Shepard. 

Společnost Blue Origin tak splnila jednu z podmínek amerického Federálního úřadu pro letectví ke schválení celého systému do provozu. "Tento test nás významně přiblížil k pilotovaným kosmickým letům," uvedl Meyerson během tiskové konference v polovině října. 

Turisté už za dva roky

První cestující chce Blue Origin přivítat už v roce 2018. Bezos už letos na jaře potvrdil, že v první vlně nepůjde o platící zákazníky, zároveň ale dodal, že společnosti se už přihlásily tisíce lidí, kteří jsou za let do vesmíru ochotni zaplatit. Krátké komerční lety, které by lidem daly možnost okusit stav beztíže, by Blue Origin podle odhadů mohla realizovat v roce 2018.

Sídlem Blue Origin, firmy založené v roce 2000, je americký Kent, kde se zabývá vývojem v bývalé továrně na součástky pro letadla Boeing. 

Bezos je nejznámější jako zakladatel internetového obchodu Amazon. Blue Origin, kde zaměstnává 600 lidí, bude podle něj nakonec výdělečnou společností. Dalším krokem by mělo být zlevnění letů a možnost použít jednu raketu vícekrát, což by v budoucnu usnadnilo například možný projekt vytvoření kolonie na Marsu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.