Bitcoiny zabavené australskou policií skončí v dražbě. Cena je 280 milionů | E15.cz

Bitcoiny zabavené australskou policií skončí v dražbě. Cena je 280 milionů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Zach Copley via Flickr (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Share on Facebook Messenger
Austrálie příští měsíc prodá v dražbě bitcoiny v hodnotě kolem 16 milionů australských dolarů (zhruba 280 milionů korun), které zabavila australská policie. Podle agentury Reuters to bude první takováto aukce mimo Spojené státy.

Dražbu, která bude zahrnovat 24 518 bitcoinů, uspořádá 20. a 21. června společnost Ernst & Young. Ta uvedla, že bitcoiny „byly zabaveny jako zisk z trestné činnosti“. Neposkytla však další podrobnosti. Podle australských médií jde o bitcoiny zabavené v souvislosti s nelegálním prodejem léků.

Bitcoiny se podle Reuters staly populární mezi zločinci, protože transakce v této měně jsou anonymní a nevyžadují účast žádné oficiální instituce. Spojené státy v minulých dvou letech prodaly v dražbách přes 170 tisíc bitcoinů zabavených po zavření internetového portálu Silk Road (Hedvábná cesta), na kterém se obchodovalo s drogami, zbraněmi a dalším nezákonným zbožím.

Přečtěte si: Autor bitcoinu odhalil identitu: je jím australský podnikatel Craig Wright

Kybernetická měna bitcoin vznikla v roce 2009. Je navržena tak, aby ji nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky. Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem. Ten je naprogramovaný tak, aby uvolňoval nové mince stabilním tempem, které se ale postupně zpomaluje.

Během minulého týdne se hodnota jednoho bitcoinu vyšplhala až na 530 amerických dolarů (zhruba 18 850 korun), tedy na nejvyšší úroveň od srpna 2014. Celková hodnota všech bitcoinů v oběhu se podle Reuters v současnosti pohybuje kolem osmi miliard dolarů (téměř 200 miliard korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.