BlackBerry propustí 40 procent zaměstnanců. Firma vykázala obří ztrátu | E15.cz

BlackBerry propustí 40 procent zaměstnanců. Firma vykázala obří ztrátu

BlackBerry
BlackBerry
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: langleyo

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ztrátový kanadský výrobce chytrých mobilních telefonů BlackBerry propustí 4500 zaměstnanců, což odpovídá zhruba 40 procentům celkové pracovní síly firmy. Firma zároveň oznámila, že ve druhém fiskálním čtvrtletí vykázala obrovskou provozní ztrátu a její výsledky budou horší, než čekají analytici.

Ohlášená redukce pracovních míst je přitom jen pokračováním zeštíhlování, jimž firma během posledních 12 měsíců prochází. Kanadský výrobce zaměstnával téměř 20 tisíc lidí, ale tento počet do letošního března ořezal na 12 700. A nyní tedy propustí další víc než čtyři tisícovky zaměstnanců.

BlackBerry, která kvůli nástupu konkurenčních smartphonů zejména od Applu a Samsungu ztratila své tržní pozice, totiž plánuje snížit v průběhu příštích devíti měsíců své provozní náklady o 50 procent a chce se změnit v menšího hráče, který zaplní bílá místa na trhu. Někteří analytici jsou však k tomuto plánu skeptičtí.

„Věříme, že nejpravděpodobnějším výsledkem je rozpad firmy nebo její prodej v celku či po po částech,“ uvedl agentuře Reuters analytik UBS Amitabh Passi. Sama společnost již dříve oznámila, že hodlá zahájit proces prodeje a že už jedná s potencionálními zájemci.

Horší ztáta, než se čekalo

Čistá provozní ztráta BalckBerry za tři měsíce do konce srpna má činit 950 milionů až 995 milionů USD (18,1 miliardy až 19 miliard Kč). Ztrátu způsobily odpisy a další faktory. Výsledky hospodaření má společnost oficiálně zveřejnit příští týden.

Očištěná čistá ztráta, tedy bez zahrnutí změny hodnoty zásob a nákladů na restrukturalizaci, se má pohybovat v rozmezí 250 milionů až 265 milionů dolarů, tedy 47 až 51 centů na akcii. Příjmy mají činit 1,6 miliardy USD, z toho téměř polovina má být z divize služeb.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávají, že firma vykáže ztrátu 15 centů na akcii při příjmech 3,06 miliardy USD.

Společnost dodala, že nadále plánuje zaměřit své úsilí hlavně na podniky a náročné zákazníky. Nabízet bude hardware, software i služby.

Vývoj akcii BlackBerry od roku 2009:

Vývoj akcií Blackberry od roku 2009 do září 2013 Autor: Yahoo Finance
Zdroj: Yahoo Finance

BlackBerry se původně jmenovala Research In Motion a byla průkopníkem chytrých telefonů. Její přístroje měli v oblibě zejména manažeři. Situace se však rapidně změnila po vstupu firmy Apple na trh s chytrými telefony. Nyní BlackBerry na trhu výrazně zaostává za přístroji iPhone od Applu a za dalšími zařízeními, která využívají operační systém Android společnosti Google.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video