BlackBerry tratí 670 milionů dolarů, hlavně kvůli odpisům propadu tržeb o třetinu | E15.cz

BlackBerry tratí 670 milionů dolarů, hlavně kvůli odpisům propadu tržeb o třetinu

BlackBerry
BlackBerry
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Honou via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tržby kanadského výrobce chytrých telefonů BlackBerry v prvním čtvrtletí finančního roku dál prudce klesly a firma zůstala třetí kvartál po sobě ve vysoké ztrátě. Producent kdysi velmi oblíbených přístrojů se kvůli propadu zájmu o své produkty rozhodl pro nákladnou restrukturalizaci a musí odepisovat značnou část svých aktiv.

Firma uvedla, že tržby v období od března do května jí v meziročním srovnání klesly o 35 procent na 424 milionů dolarů (deset miliard korun). Čistá ztráta po započítání odpisů a nákladů na restrukturalizaci dosáhla 670 milionů USD, bez zahrnutí jednorázových položek ale firma registrovala mírný zisk, a to 14 milionů USD.

V předešlém čtvrtletí utrpěla firma čistou ztrátu 238 milionů dolarů, o rok dříve měla naopak zisk, který činil 68 milionů USD. Firma se ještě před pěti lety jmenovala Research In Motion a tehdy vytvářela čtvrtletní tržby přes čtyři miliardy dolarů. Kvůli propadu zájmu o své chytré telefony se firma rozhodla změnit svůj podnikatelský model a místo na hardware vsadila na software a služby. Tyto obory mají nyní na celkových výnosech zhruba třetinový podíl.

Research In Motion byla s přístroji BlackBerry průkopníkem chytrých telefonů a její přístroje měli v oblibě zejména manažeři. V posledních letech ale firma na trhu výrazně zaostala za přístroji s operačním systémem Android a za telefony iPhone od americké společnosti Apple.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video