Blesk práskl do komínu a létaly cihly | E15.cz

Blesk práskl do komínu a létaly cihly

Jana Foberová

Manželé Žáčkovi z Vratimova na jednu z letošních letních bouřek hned tak nezapomenou. Zbořila jim komín a zničila elektroniku.

Uprostřed noci hromy, blesky, a pak prásk, rána tak blízko, že se zatřásl celý dům. „Byla to šílená šupa, něco takového jsem nikdy nezažila,“ vzpomíná Irena Žáčková z Vratimova na nedávnou letní bouřku.
Její manžel se běžel podívat do obývacího pokoje. „Jen jsem začichal a bylo mi to jasné. Elektřina už smrděla,“ popisuje Čestmír Žáček.
Udeřil blesk. Rodina přišla o dvě televize, dva satelity, počítač, modem, zesilovač a přehrávač DVD. Ráno objevil Čestmír Žáček na zahradě cihly. „Manžel se divil, kde se tady vzaly, a pak ho napadlo podívat se na komín. Ten byl zubatý, popadaly čtyři řádky cihel,“ líčí Žáčková.

Atrakce pro sousedy

Po okolí se rázem rozkřiklo, co se u Žáčků seběhlo, na dům se chodili dívat lidé ze sousedství. „Byla tu promenáda,“ vzpomínají manželé.
Dozvěděli se, že mnohým sousedům nefunguje modem. Přestalo svítit i pouliční osvětlení.
Manželé Žáčkovi ale jen odhadují, jak se nehoda stala. „Myslím si, že do domu blesk neuhodil. Máme plechovou střechu a pod ní dřevo, to by se určitě projevilo. Beztak by začalo hořet. Komín jsem rozebral a oheň od blesku nikde nebyl. Podle mě uhodilo do sloupu s elektrickým vedením někde v okolí. Byla to obrovská rána a když se ozval hrom, kvůli tlakové vlně se zatřepal celý dům. Tudíž zatřepal i komínem, a ten se rozbořil,“ vysvětluje si po svém situaci Čestmír Žáček.
Odborník na statiku Josef Gaš mu odporuje. „Myslím, že tlaková vlna, která je tak silná, že rozboří komín, by pravděpodobně vysklila i okna. Ledaže by komín byl opravdu hodně chatrný, pak by se mohlo stát, že se rozboří jen on a okna vydrží,“ domnívá se projektant a statik pozemních staveb Gaš. Podle jeho názoru blesk skutečně zasáhl přímo komín.
Komín rodina opravila, škody nahlásila pojišťovně a čeká na výsledek. Jednu televizi jim z opravny vrátili jako neopravitelnou. „Ale třeba stará pračka to vydržela,“ směje se Irena Žáčková.

Autor: Jana Foberová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.