Boháči se vracejí na moře, zájem o luxusní lodě po krizi opět roste | E15.cz

Boháči se vracejí na moře, zájem o luxusní lodě po krizi opět roste

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší boháči světa se vracejí na moře a opět nakupují jachty. Zájem o luxusní motorové lodě se dostal na předkrizové hodnoty, když pomohli především američtí a ruští magnáti.

Sektoru takzvaných superjachet, tedy lodí delších než 24 metrů, trvalo ozdravení po finanční krizi déle než jinému zbytnému zboží. Poptávka ze strany světových miliardářů se ale v prvním pololetí zvedla. Jak uvádí agentura Bloomberg s odvoláním na prodejce a výrobce lodí, růst je dán i snížením cen.

Za prvních šest měsíců roku se prodalo 221 superjachet, což představuje meziročně více než 30procentní růst, vyplývá z údajů Boat International Media. Nejhorším bylo první pololetí roku 2009, kdy se superjachet prodalo jen 74, protože magnáti řešili jiné starosti.

Jachta se šesti bazény

Zatím největší lodí, která byla letos spuštěna na moře, je 140metrová Victory italské loděnice Fincantieri. Jde o devátou nejdelší motorovou jachtu v historii. Plavidlo má sedm palub, šest bazénů a zaplavovací garáž pro 14metrovou loď, která dopravuje posádku na břeh v místech, kde se nedá kotvit přímo v přístavu.

OBRAZEM: Největší luxusní jachty světa

Na dobývání rekordů však zaděláno není. „Kupci jsou dnes rozumnější a obecně se drží toho, že méně je někdy více. Klienti chtějí nejvyšší kvalitu, nikoli nejdelší loď,“ řekl deníku Financial Times Chris Cecil-Wright, který tyto lodě prodává 20 let.

O něco pozadu za samotným prodejem zatím pokulhává stavba nových lodí delších než 24 metrů. Podle serveru Superyacht Intelligence se takových nyní staví 360 a do konce roku se toto číslo zvýší na 411, čímž pouze vyrovná loňský rok a nadále zůstane s odstupem pod vrcholem roku 2008, kdy bylo rozestavěno 587 lodí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video