Boj proti šedé, aneb proč si čínští vůdci barví vlasy? | e15.cz

Boj proti šedé, aneb proč si čínští vůdci barví vlasy?

Čínští komunističtí politici, ilustrační foto
Čínští komunističtí politici, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tmavé obleky, červené kravaty a totožné přilby uhlově černých vlasů. Pod obrovským srpem a kladivem se elita na špici čínské komunistické strany sešla minulý týden na každoročním zasedání parlamentu země a všichni mají na sobě stejnou neoficiální uniformu.

Když povstali, aby vyslechli národní hymnu, stáli politici v dokonalých řadách oddělení jen malým prostorem. Každý člověk měl přímo před sebou na stole bílý čajový šálek a kopii nadcházejícího projevu premiéra. Z dálky bylo prakticky nemožné rozeznat jednoho činitele od druhého. Na nejvyšších postech komunistické strany, zdá se, představitelé vynakládají značné úsilí, aby splynuli jeden s druhým.

V listopadu loňského roku to bylo o něčem jiném, když mnozí vysloužilí vůdci přijeli na sjezd komunistické strany, který se koná jednou za pět let. Poté, co sledovali sjezd v televizi, sedli uživatelé Weibo - čínské verze Twitteru - k počítačům, aby prodiskutovali šokující porušení protokolu: bývalý premiér Ču Žung-ťi si dovolil zešedivět.

Všichni chtějí vypadat mladě

„Podívejte se na pódium stranického sjezdu. Všichni lidi si barví vlasy a předstírají, že vypadají mladě,“ napsal jeden z uživatelů. „Čuovy vlasy vypadají tak přirozeně. Když je člověk starý, tak je starý,“ oceňoval další.“

„Oficiální činitelé od určitého postavení mají všichni sjednocené černé vlasy,“ poznamenal třetí. „Když se nad tím zamyslíte, jak může každý z nich vypadat tak mladistvě?“

Hlad čínských vůdců po černé barvě na vlasy přitom zbytek populace nesdílí. Ve vlasovém studiu Sassy v centru Pekingu říká stylista Chung Chaj-tching, že jsou to ženy, kdo pohání prodej barev na vlasy. Většina čínských mužů si podle jeho slov dělá větší starosti s plešatěním než šedivěním.

"Nechci šedivého vůdce"

„Koncem 90. let minulého století bylo období, kdy se i muži báli šedivění, a pak si často barvili vlasy. Ale v současnosti chodí pravidelně každý měsíc na barvu jen ženy nad čtyřicet,“ dodal. Politici jsou ale skupinou, která musí na svůj vzhled dbát, uvedl Chung. „Nechci vidět svého vůdce se šedivými vlasy. Vypadal by staře… jako by byl na umření!“ tvrdí. „Jak by někdo takový mohl vést zemi? To je politická otázka, ne něco, co se týká životního stylu.“

Straničtí vůdci si uvědomují snahu vypadat všichni stejně. „Komunistická strana je jednou z nejdisciplinovanějších institucí, jaké kdy lidstvo vymyslelo. Na téhle úrovni se toho mnoho neděje jen tak náhodně,“ vysvětluje Steve Tsang, profesor soudobých čínských studií na britské Nottinghamské univerzitě.

Snaha splynout s ostatními

Pokud každý vysoký stranický představitel má stejný oblek a stejnou barvu vlasů, pak je snadné splynout a vyhnout se vině za konkrétní selhání v jakémkoli politickém aspektu, dodal Tsang. „Nosit svým způsobem uniformu a vypadat dost podobně a předvádět stranickou disciplínu dává člověku značnou ochranu.“

Čínští nejvyšší představitelé se také snaží snížit své rozdíly ve snaze podtrhnout stabilitu komunistické strany, uvedl Jeremy Goldkorn, zakladatel pekingské mediální výzkumné firmy. „Pokoušejí se tím ukázat, že strana není závislá na jakékoli jednotlivé osobnosti, že je to instituce. Pokoušejí se devalvovat jedince ve prospěch strany,“ dodal.

Udržovat si dokonale černé vlasy je politický závazek, který vyžaduje čas a peníze. V pekingském vlasovém studiu Sassy odhaduje Chung Chaj-tching, že čínští politici si musejí nechat dobarvovat odrůstající vlasy od kořínků každých deset dní.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery