Bojové sporty: nejde o rváče | E15.cz

Bojové sporty: nejde o rváče

Aleš Kubelka

Seriál týdeníku Sedmička představuje rodičům deset vybraných sportů pro jejich děti.

Ty tam jsou předsudky, že bojové sporty vychovávají z dětí rváče. Naopak, stále více se tyto sporty zaměřují na propojení těla a mysli. A mezi dětmi jsou bojová umění stále oblíbenější. Co má rodič udělat, když chce, aby jeho dítě začalo trénovat? V Polabí má spoustu možností.

Judo vzniklo v Japonsku a oproti jiným bojovým uměním je relativně mladé. V Kolíně už déle než dvacet let vychovává zápasníky klub TJ Start.

„Nábory dětí se v našem oddíle konají v září a v říjnu, přijít se svými rodiči však můžou i v průběhu roku na některý z tréninků. Máme je každé pondělí a středu od čtyř hodin odpoledne,“ říká trenér přípravky juda Martin Novotný.

Děti starší šesti let potřebují jen tepláky a tričko. Roční poplatek vyjde rodiče zápasníků na 1 400 korun. Výhodou je, že jej mohou uhradit až po prvním měsíci, který je zdarma.

Tai-či sice přímo mezi bojová umění nepatří, ale jeho cvičení má pro organismus příznivé účinky. V Poděbradech vede kurz tai-či Zdenka Albertová. „Děti mezi námi rádi uvítáme. Druh tai-či, jenž cvičíme, je pro lidi, kteří se chtějí naučit zdravě koordinovat své pohyby i mysl. Nejedná se o dynamický sport, spíše o poklidnou souhru svalů,“ vysvětluje Albertová. Členské poplatky přijdou na sto padesát korun měsíčně.

Či je libo aikido? Tedy umění sebeobrany založené na myšlence „neagresivity“, jež rozvíjí člověka po fyzické i psychické stránce? V Kutné Hoře se mu věnuje klub SKP Olympia.

„Rodiče s dětmi se mohou přijít podívat, ti odvážnější se můžou ihned zapojit do tréninku a vyzkoušet si, co aikido obnáší,“ řekl vedoucí klubu Jan Unger. Poplatky jsou dobrovolné.

Bojové sporty jsou pro děti stejně zdravé jako jakýkoli jiný pohyb. „Svaly jsou namáhány rovnoměrně, rozvíjí se celé tělo,“ říká lékař Tomáš Müller. A riziko zranění? „Není větší než u hokeje, tenisu nebo lyžování,“ doplňuje Müller.

KAM S DĚTMI ZAJÍT?

Kolín: Judo, TJ Start Kolín, kontakt: Martin Novotný, telefon 607 558 994

Kutná Hora: Aikido, SKP Olympia Kutná Hora, kontakt: Jan Unger, telefon 720 365 387

Poděbrady: Tai-či, kontakt: Zdenka Albertová, telefon 605 819 583

Autor: Aleš Kubelka

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.