Bratislavský bankomat na bitcoiny zažívá úspěch. Zájem majitele překvapil | E15.cz

Bratislavský bankomat na bitcoiny zažívá úspěch. Zájem majitele překvapil

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Antana

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Možnost platit na Slovensku virtuální měnou bitcoin je sice ještě v plenkách, zájemci o toto kybernetické platidlo si jej ale mohou zakoupit prostřednictvím automatu, který v centru Bratislavy instaloval podnikatel Marián Jančuška. Za zhruba měsíc přístroj uskutečnil přes 200 transakcí.

Slovenská metropole je jedním z prvních patnáci lokalit na světě, kde byl automat na bitcoiny uveden do provozu. „Bitcoiny chci propagovat. To je můj hlavní zájem, větší než zisk z transakcí,“ řekl Jančuška, kterého zájem překvapil. Podle svých slov počítal s menším objemem transakcí. Podnikatel v oblasti poradenství v informačních technologiích do koupě automatu investoval 5000 dolarů (přes 100 tisíc korun).

Přístroj se příliš neliší od digitálních parkovacích automatů. S uživatelem komunikuje ve slovenštině a prostřednictvím takzvaných QR kódů, které lze načíst například z chytrého telefonu. Vloženou hotovost v eurových bankovkách systém přepočítá na bitcoiny a příslušnou částku připíše kupujícímu na jeho digitální účet. Automat pracuje s aktuálním kurzem virtuální měny a majitel přístroje si účtuje poplatek ve výši jednoho procenta z hodnoty transakce.

Kde je v Evropě možné platit bitcoiny

„Myslel jsem si, že až takový zájem o bitcoiny z automatu nebude,“ poznamenal Jančuška. Zvažuje, že na jaře by další automat instaloval do Košic na východě země.

Na Slovensku je málo možností, kde lze bitcoiny utratit. Virtuální platidlo přijímá například síť rychlého občerstvení Subway v Bratislavě, dále výrobce oblečení nebo firma poskytující internetové služby. Právě rozšíření bitcoinů u lidí by podle Jančušky mělo pomoci přesvědčit firmy, aby tuto měnu akceptovaly.

„Bitcoin je lidová měna. Nabyl jsem přesvědčení, že jde o převratnou věc, která je prospěšná pro širokou veřejnost,“ říká Jančuška. Bitcoiny by měly podle něj kromě jiného zabránit opakování případu, kdy lidé při měnové reformě v minulosti přišli o značnou část úspor.

Letošní vývoj virtuální měny Bitcoin

Vývoj kurzu bitcoinu k dolaru na burze Mt. Gox za poslední rok Autor:

Bitcoin provázejí velké výkyvy kurzu. Hodnota virtuální měny v polovině prosince prudce propadla, když hlavní čínská burza pro obchody s touto měnou oznámila, že už nepřijímá vklady v čínských jüanech. Před riziky spojenými s používáním virtuálních neregulovaných měn varoval spotřebitele Evropský bankovní úřad. Na rizika ale upozornil i Jančuška. „Lidé by měli vědět, že bitcoin není regulován a že nikdo neručí za vklady. Dává velkou míru svobody, ale je potřeba být obezřetný,“ zdůraznil.

Bitcoin vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář s pseudonymem Satoši Nakamoto. Měna je navržena tak, aby ji nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky.

O bitcoinu čtěte více:

Jan Sedlák: Jedničky, nuly a víra

Češi vyvíjejí bitcoinovou peněženku, slibují odstranit potíže s hackery

Bitcoinový průkopník. V Bratislavě bude jeden z prvních bankomatů

Dříve sotva pizza, dnes i let do vesmíru. Bitcoiny našly půdu pod nohama

Bitcoin je legální prostředek směny, prohlásily americké úřady

Bitcoiny jsou peníze, rozhodlo Německo

vše o bitcoinu na Živě.cz

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video