Britská hudebnice hrála při operaci mozku na housle

Video placeholde

Unikátní zákrok mají za sebou lékaři z londýnské nemocnice King's College Hospital. Pacientka, které odstraňovali nádor na mozku, při ní hrála na housle. Třiapadesátiletá hudebnice po třech dnech opustila nemocnici a nyní se těší, až bude znovu hrát se svým orchestrem, uvedla agentura AP.

Lékaři nejprve podrobně zmapovali mozek Dagmar Turnerové, aby přesně určili oblasti, které jsou aktivní při hře na housle, ale také při mluvení a pohybu.

Na sále pacientku nejprve uspali, zhruba v polovině operace ji však probudili a nechali ji hrát na smyčcový nástroj. Podle prohlášení, které nemocnice vydala, se tak chtěli ujistit, že nepoškodili žádnou z klíčových oblastí mozku, „které kontrolují Dagmařiny jemné pohyby rukou“.

„Věděli jsme, jak jsou pro ni housle důležité, takže bylo zásadní, abychom zachovali funkce v těch částech mozku, které jí umožňují hrát,“ uvedl neurochirurg Keyoumars Ashkan. Lékařům se podle něho podařilo odstranit devadesát procent nádoru a zároveň plně zachovat funkci levé ruky houslistky.

Dagmar Turnerová, které nádor na mozku zjistili v roce 2013, hraje v symfonickém orchestru ostrova Wight v jižní Anglii. Nemocnici opustila tři dny po operaci a chystá se znovu hrát se svými kolegy. „Pomyšlení na to, že bych mohla ztratit schopnost hrát, bylo strašlivé, ale profesor Ashkan, který je sám hudebníkem, mi rozuměl,“ uvedla Turnerová.