Britský astronaut Peake poslal selfie z výstupu do volného kosmu | E15.cz

Britský astronaut Peake poslal selfie z výstupu do volného kosmu

britský kosmonaut Timothy Peake a jeho selfie z výstupu do kosmu
britský kosmonaut Timothy Peake a jeho selfie z výstupu do kosmu
• 
ZDROJ: Timothy Peake

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Astronaut Evropské vesmírné agentury (ESA) Timothy Peake, který v pátek jako první Brit vystoupil do volného kosmu, zveřejnil na twitteru z pobytu vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) selfie. Na fotografii je v odrazu hledí jeho helmy vidět nejen fotoaparát, ale i Peakův americký kolega Tim Kopra.

„Vzrušující vesmírná procházka se navždy vryla do mé paměti - hodně neuvěřitelný pocit,“ napsal Peake na twitteru k pátečnímu pracovnímu výstupu. „Mnoho díků pozemnímu týmu, který to umožnil a který nás udržel venku v bezpečí. Válíte, chlapci!“ dodal astronaut v dalším tweetu.

Páteční pracovní směna mimo orbitální komplex měla původně trvat 6,5 hodiny, kvůli problému s možnou netěsností Koprova skafandru ale letové středisko misi ukončilo o dvě hodiny dříve. Dvojice však splnila hlavní úkol, kterým byla výměna vadného regulátoru napětí.

Důvodem přerušení pracovní směny byla vodní bublina, která se vytvořila v Koprově přilbě. Letové středisko vnímá riziko netěsnosti skafandru velmi vážně, neboť v roce 2013 se kvůli úniku kapaliny do vnitřku ochranného obleku málem utopil italský kosmonaut Luca Parmitano.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video