Brnem kolují falešné složenky | E15.cz

Brnem kolují falešné složenky

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kriminalisté hledají podvodníka, který z lidí vylákal tisíce korun pod záminkou nezaplacené pokuty.

Výzvu k zaplacení nedoplatku dostalo v posledních dnech na hlavičkovém papíře Magistrátu města Brna několik desítek Brňanů.
Na lístku s informací o uložené pokutě nechybí úřední razítko ani číslo konta, kam mají lidé převést peníze. Policisté i úředníci brněnského magistrátu však upozorňují, že jde o zdařilý podvrh.
„Lidí, kteří takový dopis obdrželi, je odhadem několik desítek,“ potvrdila brněnská policejní mluvčí Andrea Straková. Kolik z nich však pokutu z falešné složenky zaplatilo, odmítla upřesnit. „Případ stále vyšetřujeme, proto nebudu a ani nemůžu být konkrétnější,“ vysvětlila Straková mlčení policejních komisařů.

Nesedí číslo účtu

O něco sdílnější jsou úředníci brněnského magistrátu, kteří už podali na policii trestní oznámení na neznámého pachatele.
Lidé totiž podle nich nemohou zjistit, že je někdo chce podvést. Jediné, co na falešných složenkách nesedí, je totiž číslo účtu. To však většina Brňanů může zjistit jedině na internetových stránkách Brna, kde nemusí být pro některé lidi snadné údaje najít. „Výzvy k zaplacení nedoplatku odpovídají svým vzhledem i obsahem výzvám vydávaným Odborem rozpočtu a financování Magistrátu města Brna. Je v nich však uvedeno, stejně jako na poštovních poukázkách, jiné číslo účtu,“ varuje mluvčí brněnské radnice Pavel Žára s tím, že pokuty se pohybují od stokorun až po tisíce.
Nejvyšší částka na falešné složence, na kterou úředníci narazili, byla čtyřicet tisíc korun. Lidé, kteří ve svých schránkách najdou nepravé pokuty, by se měli obrátit na policii.
Ta v současné době shromažďuje veškeré podklady k případu.
Brněnská radnice navíc nemá účet v české bance, ale je vedený u The Royal Bank of Scotland.

Je to podvod

„Pokud má člověk i tak pochybnosti o oprávněnosti pokuty, může zavolat přímo na magistrát. A to na čísla 542 173 050 nebo 542 173 005,“ řekl Žára. Na složenkách jsou podle něj kromě chybného čísla účtu i neexistující telefonní čísla.
Pachateli, který rozesílá zfalšované složenky a snaží se z lidí vylákat peníze, hrozí v případě dopadení trestní stíhání za podvod. Soud ho pak může poslat do vězení na dobu od dvou do deseti let. Záleží na tom, kolik od podvedených lidí vybral peněz.

Falešná pokuta?

Oprávněnost magistrátem udělené pokuty mohou Brňané ověřit na číslech 542 173 050 nebo 542 173 005.

Správné číslo účtu magistrátu je 172523/5400.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video