Čas horentních přestupových sum je pryč | E15.cz

Čas horentních přestupových sum je pryč

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/AP

Martina Peřinková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zimní přestupové období, které ve většině evropských fotbalových soutěží skončilo 31. ledna, bylo na poměry posledních sezon nezvykle klidné. Kluby významně šetřily. Podle analytiků je hlavním důvodem takzvaná finanční fair play.

Toto pravidlo začne platit už od příští sezony. Kluby podle něj musejí hospodařit co nejvíce vyrovnaně, dovoleny jsou jen minimální ztráty. UEFA zavedla toto pravidlo, aby „zachránila evropský fotbal“. Podle jejích výzkumů stále více klubů končilo ve velkých finančních ztrátách, v posledních sezonách přibývalo i zpráv o hrozícím bankrotu některých klubů.

Týmy z pěti nejbohatších soutěží, tedy z anglické, francouzské, italské, německé a španělské ligy, utratily v zimním přestupovém období 243,5 milionu eur, což znamená meziroční pokles výdajů o 60 procent.

Podle Dana Jonese, sportovního analytika společnosti Deloitte, se však šetření netýká jen uplynulého přestupového období. I podle dalších odborníků je doba horentních sum za přestupy minulostí. Alespoň pro příštích několik let. „Důraz na hospodaření je u klubů nejsilnější za posledních dvacet let. Všichni se snaží dosáhnout potřebné rovnováhy mezi výdaji a příjmy,“ uvedl Jones a dodal: „Kluby vnímají hrozbu nových pravidel a u přestupů více přemýšlejí.“ Pravidlo finanční fair play ale není jediným důvodem, proč kluby šetří. I ve fotbale se zřejmě se zpožděním projevila hospodářská krize a to, že do něj proudí méně peněz než před lety.

Fotbalové přestupy Autor:

Nejvíce se nyní na přestupovém trhu činila londýnská Chelsea, která utratila 24 milionů eur, což je pro srovnání více než dvojnásobek částky, již vydaly za nové hráče všechny španělské kluby. Liga, v níž hrají velkokluby jako Barcelona či Real Madrid, utratila jen deset milionů eur. A anglický Manchester City, který v posledních třech letech utratil za hráče téměř miliardu eur, tentokrát nevydal za nové posily ani cent.

Nejdražším přestupem v historii tak dál zůstává odchod portugalského hráče Cristiana Ronalda z Manchesteru United do Realu Madrid. Španělský klub v roce 2009 zaplatil za Ronalda 94 milionů eur (2,4 miliardy korun).

Autor: Martina Peřinková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video