Certifikace RE/MAX zkvalitní český realitní trh | e15.cz

Certifikace RE/MAX zkvalitní český realitní trh

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Většina kvalitních českých realitních kanceláří volá po tom, aby živnost realitního makléře byla živností vázanou. Stát reprezentovaný vládou a parlamentem se bohužel aktivně této otázce do současné doby nevěnoval. Nejen proto se realitní síť RE/MAX rozhodla vybudovat si nezávislou certifikaci, která má zajistit kvalitu realitních makléřů. Představuje nám ji prezident veřejné RE/MAX Akademie Daniel Pech.

Jako první realitní síť v České republice zavádíte nezávislou certifikaci realitních makléřů. V čem spočívá, můžete ji trochu představit?

Certifikace jako taková v našich očích supluje absenci vázané živnosti. Jsme si vědomi toho, že kvalita realitních makléřů na českém trhu není uspokojivá i z toho důvodu, že tady chybí možnost makléře vzdělávat podle jedné laťky. Ve spolupráci s Českou společností pro jakost a Českým institutem pro akreditaci jsme se rozhodli systém vzdělávání zakončený ziskem certifikátu ISO vybudovat. Chceme tímto certifikátem ocenit kvalitní služby makléřů.

Co bude muset makléř splňovat, aby dosáhl na tento certifikát?

Máme v tuto chvíli třístupňové vzdělávání, které se dá ve své podstatě přirovnat ke školství – tedy základní vzdělání, střední vzdělání a vysokoškolské vzdělání. ISO je vysoká škola a každý stupeň obsahuje určité penzum povinností. Máme čtyři základní předměty, ty jsou v jednotlivých stupních vždycky stejné – realitní právo, ekonomiku a podnikání, informační technologie a profese makléře. Poslední stupeň obsahuje ještě předmět management kvality. Předměty jsou v každém stupni stejné, postupně se zvyšuje penzum informací. Do konce roku chceme certifikovat 20 až 30 lidí. Zájem o studium je velký, ale jeho příprava je poměrně náročná.

Jak studium probíhá?

Do konce roku chceme udělat rozřazovací testy všech našich makléřů. Ty nám jasně definují jednotlivé skupiny lidí a jejich znalosti. Makléři pak mohou v případě dobrých znalostí jít studovat přímo druhý nebo dokonce třetí stupeň. Test je hotový, nyní ho prezentujeme na regionálních mítincích.

Pokud tedy nyní přijde nový zájemce o práci pro vaši realitní síť, pak dostane hned tento test a ten ukáže, jak na tom je?

Ano přesně tak. Nechceme z nikoho tahat peníze, aby musel nutně absolvovat všechny tři stupně. Když prokáže znalosti, může rovnou postoupit výše.

Jak dlouho kurzy trvají?

Kurz v základním stupni trvá jedenáct dní a je zakončen zkouškou. V momentě, kdy ten člověk zkoušku neudělá, musí kurz opakovat, a to buď jen konkrétní předmět, nebo celý kurz. Střední úroveň trvá devět týdnů, další týden následuje zkouška. Nejvyšší studium je intenzivní šestitýdenní kurz, kdy lidé musí absolvovat zkoušku z každého předmětu a součástí tohoto studia je zkouška ISO. Ta se skládá u nezávislé komise, kde absolventi kurzu nejprve dostanou nějaké zadání na zpracování, to pak předkládají u komise a ta komise zkouší.

Kdo je členem komise?

V komisi jsou nezávislí experti, nemohou to být jen naši lidé. Sedí tam část lidí z RE/MAX, dále tam jsou experti na daňové právo a na daně, to jsou nezávislí odborníci, pak tam jsou lidé z České společnosti pro jakost a z ČIA.

Kolik vzdělávání stojí?

Máme interní a externí cenu. Pro externí žadatele je to 35 tisíc a pro interní 20 tisíc korun. Ta cena se může zdát být vysoká, ale lektoři něco stojí, pronájem místností něco stojí a my platíme za každou certifikaci peníze státu. Toto je cena za certifikát ISO, každý makléř si může zvolit pouze studium nižších stupňů a pak je samozřejmě cena nižší.

Na jak dlouho se certifikáty udělují?

Udělují se na tři roky a realitní makléř má během této doby povinnost kvalitu dokazovat. Musí dokládat reference a všechny reklamace na svou práci. Certifikát bude odebrán okamžitě, pokud bych neměl ve složce všechny reklamace. Po třech letech bude obhajoba certifikátu, kde budete muset doložit reference, dále určitý obrat a reklamace nesmí být pravidlem. Po třech letech má realitní makléř také povinnost projít dalším vzděláváním.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video