Češi z CDN77 konkurují Amazonu a míří k milionovým tržbám | E15.cz

Češi z CDN77 konkurují Amazonu a míří k milionovým tržbám

CDN77
CDN77
• 
ZDROJ: CDN77

Jan Sedlák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká společnost CDN77 konkurující firmám jako Amazon, Akamai či EdgeCast pokračuje v rychlém růstu a cílí na zajímavé finanční výsledky. „Letos bychom se měli dostat na tržby přesahující tři miliony dolarů,“ říká pro E15.cz zakladatel a šéf firmy Zdeněk Cendra.

CDN77 se jen od letošního ledna do května podařilo zdvojnásobit tržby, o podrobnějších číslech ale Zdeněk Cendra mluví jenom mimo záznam. „Už nás sleduje konkurence ze Spojených států a články napsané v češtině si přes Google Translator překládají,“ usmívá se.

Mladý a po SuperHostingu a Peering.cz Cendrův už třetí úspěšný podnik funguje na trhu něco málo přes dva roky a kromě slibných hospodářských výsledků už dává práci 25 lidem. Firma hledá do týmu další zaměstnance, aktuálně má otevřených osm pozic včetně vývojářů, technické podpory, administrátorů Linuxu či správce PPC.

„Je skvělé, že bez toho aniž bychom museli zdvojnásobovat počet zaměstnanců, je možné znásobit tržby a zachovat si marži,“ pochvaluje si Cendra.

Peníze z celého světa

CDN77 je sice firma se sídlem a původem v Česku, už z podstaty svého působení se ale orientuje především na zahraniční trhy. Nejvíce peněz do společnosti přichází ze Spojených států, Velké Británie, Německa a Ruska, ostatní země se pak v součtu na tržbách podílí 30 procenty. Tam hrají významnou roli třeba Španělsko, Nizozemsko, Brazílie a Asie. Mezi klienty CDN77 patří třeba sázkařská firma bet-at-home.com.

Vývoj tržeb CDN77 v prvním pololetí roku 2014. Autor: CDN77

Cendrův podnik působí na trhu s takzvanou Content Delivery Network (CDN) a v podstatě tak umožňuje zákazníkům skladovat a doručovat jejich internetová data. Pokud například má zákazník data fyzicky v jednom datovém centru a chce je rychle doručovat na druhý konec světa, využije CDN síť. Ta se využívá pro zrychlování načítání webů, doručování videa, streamování, distribuci aplikací a tak dále.

Pro celosvětové působení je nicméně nutné mít kvalitní hardwarovou infrastrukturu, které se CDN77 údajně za poslední půlrok hodně věnovala. Firma má své servery v 25 datových centrech na pěti kontinentech a veškerá data ukládá na SSD disky. „Začínali jsme na cloudových serverech, později jsme přešli na dedikované a postupně jsme došli k tomu, že nejlepší kvalitu a cenu si zajistíme nákupem vlastního hardwaru, kde víme, co server obsahuje,“ vysvětluje Cendra.

V CDN77 servery rozdělují na dva typy, podle velikostí souborů. Malé soubory do 10 MB ukládají na SSD disky od Intelu (na jeden server je to čtyřiadvacet 480GB disků). Velké soubory, kam patří zejména zvuk, videa a podobně, se pak skladují na 1TB discích.

„V Evropské unii a Spojených státech jsme navíc od začátku roku přebudovali uplinky pro všechny servery, takže nyní máme kapacitu dvakrát 10 Gb/s na server,“ popisuje Cendra. Celkově má CDN77 aktuálně k dispozici kapacitu 300 Gb/s, z toho 120 Gb/s ve Státech, 150 v Evropě a 30 pak v Asii.

Cendrovi se vedle CDN77 slibně rozjíždí také český komerční internetový uzel Peering.cz konkurující zavedenému NIXu. Aktuálně stav obou peeringových center jsme . Rozhovor s mladým podnikatelem .

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video