České firmy platí kvůli starým serverům zbytečně vysoké náklady na energie | E15.cz

České firmy platí kvůli starým serverům zbytečně vysoké náklady na energie

České firmy platí kvůli starým serverům zbytečně vysoké náklady na energie
server, ilustrační foto
• 

Marek Schwarzmann

Většina českých firem nemá ponětí, kolik energie ročně spotřebují jejich servery, a nejsou schopny ani vyčíslit, jak rychle by se jim případná obměna hardwaru vyplatila. „Přehled o nákladech spojených s provozem serverů si vede pouhých 24 procent firem,“ upozornil Petr Ulvr ze společnosti Intel. Doplnil také, že v mnohých z nich představují energetické náklady na běh serverů až třetí nejvýznamnější výdajovou položku v rozpočtu firmy, a to hned po nákladech na výrobu a výplatu mezd.

Vyplynulo to z průzkumu společnosti Intel mezi 289 českými firmami v rámce konference Cisco Connect. Podle průzkumu více než tři čtvrtiny firem energetickou spotřebu nesleduje, i když v těchto podnicích převládá přesvědčení, že nové servery jsou energeticky úspornější. Tuto domněnku dokonce uznalo na 40 procent respondentů.

Problematika spotřeby serverů souvisí s vyšším průměrným stářím firemních serverů, které u poloviny dotazovaných firem překračovalo čtyři roky, pětina respondentů pak dokonce využívá servery starší pět a více let. Právě stáří hardware však má největší vliv na výkon a spotřebu serveru. Například tam, kde bylo před šesti roky zapotřebí osm serverů, dnes může stejný výpočetní výkon poskytovat jediný server, což představuje o sedm nepřetržitě běžících zařízení méně.

Tříletý cyklus obměny má význam

Výrobci počítačových technologií obecně doporučují zachovat tříletý cyklus obměny firemního hardwaru. Pevně nastavený cyklus v intervalu tři roky a méně však podle průzkumu má jen osm procent firem. Ve srovnání s výsledky před dvěma roky, kdy to byla pouhá dvě procenta, je to jen nevýznamný posun k lepšímu. „Po třech letech jsou vzhledem k rychlosti vývoje procesorových technologii ze serverů energetičtí „Otesánci“,“ dodal Ulvr.

Například při porovnání spotřeby elektrické energie jednoho serveru s nejnovější generací procesorů Intel Xeon E7 s předchozí generací s procesorem Intel Xeon E5 při stejném výkonu je u nové generace spotřeba o 55 procent nižší a rack server přitom zabere třikrát menší prostor.

Energetické přínosy nových technologií demonstruje příklad Pojišťovny České spořitelny, která dříve provozovala dvě datová centra se 70 servery. Jejich počet však díky inovacím snížila na 51. Vytížení serverů v její režii tak kleslo o zhruba 60 procent, spotřeba elektřiny o 40 procent, množství kabeláže o třetinu, náklady na hardware o čtvrtinu a licenční náklady o pětinu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!