Chce být mistrem na motokárách, jako děda | e15.cz

Chce být mistrem na motokárách, jako děda

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letošní sezonu odstartoval Dominik Hodač vítězstvím v závodě Karting Cup. Na nejvyšší stupínek vyskočil motokárový jezdec poprvé.

Ve čtyřech letech řídil svoje první auto na baterky. O rok později poprvé usedl za volant motokáry. Dnes je mu jedenáct a je nejúspěšnějším motokárovým jezdcem na Táborsku. Před pár dny si Dominik Hodač odvezl svůj první vítězný pohár. Zatím nejcennější z jeho bohaté sbírky.

V polovině dubna začala pro jezdce motokár nová sezona. V závodě celorepublikového Karting Cupu, dříve známého spíš jako Hobby Cup, zvítězil ve všech třech hodnocených jízdách Dominik Hodač. Nechal za sebou na dvacet soupeřů ze své kategorie, od deseti do třinácti let.

„Pokaždé jsem vedl už od startu, jen v jedné jízdě jsem musel zabojovat,“ popisuje průběh závodu Dominik. Právě rychlost a souboje jsou to, co ho na motokárách baví. Letos zahajuje svou čtvrtou sezonu a za sebou má devětatřicet závodů. Ve více než polovině z nich se dokázal umístit na stupních vítězů.

„Jedním z největších úspěchů pro nás bylo loňské světové finále v italském Lonatu. Dominik skončil sedmadvacátý z šedesáti,“ říká jeho matka Eva Hodačová. Motokáry jí nejsou cizí, vždy byly rodinným sportem.

„Děda jezdí motokáry, chodil jsem se na něj dívat a zalíbilo se mi to také,“ vysvětluje mladý jezdec, jak se ke své zálibě dostal. Dědeček, Vladimír Štědronský, se stal mistrem České republiky v motokárách v roce 1983. A vnuk má stejný cíl. Letos v úvodním závodě mistrovského seriálu skončil čtvrtý.
„Chce to sílu, abych udržel volant. A taky fyzičku,“ odpovídá Dominik na otázku, co nesmí chybět dobrému motokárovému jezdci. Na asfaltovém povrchu totiž jede rychlostí i sto kilometrů v hodině.
Nejbližší tréninkovou dráhu má Dominik Hodač v Písku. Jezdí tam většinou vyzkoušet nově poladěný motor káry. Třikrát týdně chodí také do posilovny v Plané nad Lužnicí, kde má svého osobního trenéra. Navíc si rád zahraje tenis nebo golf.

Nadějnému jezdci a jeho vášni rodina věnuje téměř všechen volný čas. „Často je třeba na závody vyrazit už ve čtvrtek večer, v pátek totiž bývají tréninky, na kterých jezdci musí být. Poděkovat musíme i třídní učitelce, která naše páteční absence toleruje,“ dodává Eva Hodačová. Dominik je ale prý v sezimoústecké škole jedničkář. Baví ho matematika i angličtina.

„Motokáry jsou hodně individuální sport. Soupeření a rivalita jsou tu běžné,“ myslí si Hodačová. Začínali na nich všichni slavní jezdci formule 1. I proto má Dominik helmu s podobným motivem jako Lewis Hamilton, Brit je totiž jeho vzorem.

Ve svém karavanu, s mechanikem i s tatínkem Jiřím, vyrazí Dominik na další závod už za týden. Motokárový kolotoč po Čechách, Slovensku, ale i Rakousku potrvá do října.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video