Chceme cenzuru. Google bombardují žádosti o kontrolu obsahu | E15.cz

Chceme cenzuru. Google bombardují žádosti o kontrolu obsahu

Google News
Google News
• 
ZDROJ: profimedia.cz

fuj, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Žádosti vlád o cenzuru obsahu internetového giganta Google dosáhly nových výšin. Vyplývá to ze zprávy, kterou Google zveřejnil ve čtvrtek. Nejvíce žádostí pochází z USA a Brazílie.

Ve druhé polovině loňského roku obdržel Google 2285 vládních žádostí o odstranění obsahu ze svých stránek včetně serveru YouTube a vyhledávače Google. V první polovině roku 2012 to bylo 1811 žádostí, uvedl Google v poslední zprávě Transparency Report. Žádosti se týkaly 24 179 stránek obsahu, zatímco v první polovině loňského roku šlo o 18 070 stránek.

„Je čím dál jasnější, že rozsah vládních pokusů o cenzuru obsahu služeb Googlu roste,“ uvedla právní ředitelka firmy Susan Infantinová. „Více než kdy předtím nás vlády žádají, abychom odstranili politický obsah, který lidé vkládají,“ dodala Infantinová.

„Alarmující při tom není pouze to, že je tak ohrožena svoboda projevu, ale spíše to, že tyto požadavky pocházejí ze zemí, od kterých byste to asi nečekali – západních demokracií, se kterými si cenzuru většinou nespojujeme,“ řekla podle agentury AFP Dorothy Chouová, analytička zaměřující se na Google.

Google jako zastánce svobody projevu?

Google začal své půlroční zprávy Transparency Report zveřejňovat před třemi lety s cílem „vnést trochu světla do rozsahu a rámce vládních žádostí o cenzuru na celém světě.“

V druhé polovině loňského roku Google zaznamenal podstatný nárůst žádostí o odstranění obsahu z Brazílie a Ruska. Z celkem 20 zemí dostal požadavky na smazání klipů z YouTube, které se týkaly kontroverzního filmu Nevinnost muslimů, jenž vyvolal násilné protesty po celém světě.

Nárůst brazilských požadavků padá z valné části na vrub nového zákona, který zakazuje kritické komentáře na adresu kandidátů během voleb. Na druhé příčce za Brazílií jsou s 321 požadavky USA. První pětku doplňuje Německo, Indie a Turecko. Rusko provedlo největší meziroční nárůst v požadavcích, když v prvním pololetí požádalo o mazání jen šestkrát, zatímco v druhém pololetí už poslalo 114 požadavků, dodala zpráva Transparency Report.

Autor: fuj, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.