Chcete se zabezpečit na důchod? Stačí najít pěkný smaragd | E15.cz

Chcete se zabezpečit na důchod? Stačí najít pěkný smaragd

Chcete se zabezpečit na důchod? Stačí najít pěkný smaragd
Smaragdové doly v kolumbii
• 

ČTK
fuj

Dvacetikarátový smaragd může mít na trhu cenu až deset milionů korun. A přesně takové se snaží v důlním regionu Muzo, v Kolumbii najít devatenáctiletý horník Adrien.

Adrien už štěstí ve smaragdovém dole zkouší tři roky. Za náročnou osmihodinovou práci za teploty 40 stupňů dostává minimální mzdu rovnající se v přepočtu asi 5700 korun. Plat ale není to, kvůli čemu náročnou práci podstupuje: snaží se najít pěkný smaragd a dostat za něj část zisku z prodeje. „Nechodíme pracovat kvůli mzdě, ale proto, že můžeme najít smaragd, který nám zajistí důchod,“ konstatuje Adrien.

Kolumbie je zdaleka největším producentem smaragdů, produkuje asi 55 procent všech smaragdů na světě. „Kolumbijské smaragdy jsou nejlepší na světě, protože to jsou kameny nejkrásnější kvality a velkých rozměrů. Žádné jiné se jim nevyrovnají,“ tvrdí Alberto Sepulveda, vášnivý milovník smaragdů, který vlastní v Kolumbii několik dolů a založil první muzeum na světě zasvěcené tomuto zelenému drahokamu.

Smaragdové doly v kolumbiiSmaragdové doly v kolumbiiAutor:

Za náročnou osmihodinovou práci za teploty 40 stupňů dostává minimální mzdu rovnající se v přepočtu asi 5700 korun. Foto - Profimedia.cz

Podle oficiálních údajů bylo v roce 2011 v Kolumbii vyprodukováno přes 3,4 milionu karátů. Export drahokamů dosahuje v posledních pěti letech ročně 130 milionů dolarů (2,3 miliardy korun). Drahé kameny nakupuje zejména Indie, Spojené státy a Thajsko. Těžba smaragdů má v Kolumbii velké potenciál i do budoucna „Kolumbijské doly jsou přímo panenské, ještě jsme ani nedosáhli deseti procent potenciálu produkce. Rovněž jsou dobré možnosti pro rozšíření prodeje,“ uvádí Sepulveda a dodává, že Čína začíná smaragdy nakupovat a že její trh bude velmi zajímavý.

Region Muzo, kde pracuje Adrien je největší oblastí produkující smaragdy. A právě zde byl před 14 lety objeven výjimečný drahokam vážící pět liber (2,27 kilogramu) o 11. tisících karátech. Takový kámen může rodinu šťastného nálezce finančně zajistit i na několik generací.

Autor: ČTK, fuj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!