Chci tohle... a to taky. Třináct milionů, drobné si nechte

Třináct milionů. Ćástka, která se dá v Moste utratit za jedno odpoledne. Stačí koupit dům, auto, šaty, šperky, navonět se, dobře se najíst a napít.

Milionář si může i v sedmašedesátitisícovém okresním městě dopřát skutečný luxus. Dům za bezmála dvanáct milionů, auto za skoro milion a půl, šperk i šaty za desetitisíce.
Většině lidí v Mostě, kde je jedna z nejvyšších nezaměstnaností v Česku, se o tom ale může jenom zdát. Přesto možností, jak utratit v Mostě částku se šesti nulami, není málo. Sedmička vybrala sedm z nich.

1. Dům 11+1 s bazénem

Největší porci z třináctimilionové sumy by ukrojil v současnosti asi nejdražší prodávaný rodinný dům v Mostě. „Je to vlastně dvojdomek. Zájemce ho najde v atraktivní lokalitě ve Sportovní ulici pod kurty,“ říká mostecký realitní makléř Zdeněk Vedral.
Nadstandardní nemovitost se dá využít jako celek. Nejdříve ho realitky nabízely za 12 890 tisíc korun, teď slevily na 11 290 tisíc. Budova o velikosti 11+1 má krytý bazén, saunu, vířivku, altán, krb a velký pozemek. Do garáže se vejdou majiteli dvě auta.

2. Vybavený šestikvalt

K pěknému domu patří auto, nejlépe nějaké spolehlivé a bezpečné. Stačí vylovit z peněženky 1 312 800 korun a zajít si pro nejdražší prodávanou škodovku v Mostě. Je jí Škoda Superb Combi Exclusive 3,6 FSI v plné výbavě a s náhonem na všechna čtyři kola. Pohodlí řidiči dodá i šestistupňová automatická převodovka.
„Loni jsme prodali tři nebo čtyři tahle auta,“ poznamenává Petr Sebránek ze salonu Autoplus II v ulici Budovatelů. Podotýká ale, že většinou si je kupují firmy.

3. Srdeční parfém

Nejdražší vůní v obchodě s parfémy MY4 je toaletní voda Gucci Guilty za 2399 korun. V příbalovém letáčku stojí, že se její vůně stává synonymem pro hrdinku, která bere život jako výzvu. A že je hřejivou, orientálně květinovou kompozicí s důrazem na fázi srdce.
Nakolik si Mostečanky berou reklamní slogan k srdci ještě není jasné, protože tahle vůně je na trhu teprve od loňského října. „To je krátká doba na to, abych mohla říct, jestli se hodně prodává,“ upozorňuje spolumajitelka parfumerie na třídě Budovatelů Helena Hanková. Obchod se zaměřuje spíše na dražší značky. „Budete se divit, ale nekupují je jen bohaté zákaznice,“ říká.

4. Panenské víno

Známý mostecký vinař Ivan Váňa má jeden z nápojů „k nezaplacení“. Jeho ryzlink rýnský, pozdní sběr ročník 2006 z panenské sklizně na Nebeské vinici pod hradem Hněvín, stojí sice 1200 korun, ale jeho prodejem moc nevydělá.
Tisícovka z každé prodané lahve tohohle nejdražšího mosteckého vína totiž putuje na charitu.
„Takto přispěl už sto tisíci korunami na ultrazuk pro nedonošené děti místní nemocnici,“ vysvětluje servírka vinárny U Divocha v centru města Vladimíra Prosová.
Panenské víno je v prodeji od roku 2007. Zájem o něj už ale není tak velký jako na začátku. Nejvíc ho lidé kupovali první rok v předvánočním prodeji. „Hodně lahví si koupilo město a různé větší firmy,“ říká Prosová.
O každém panenském vínu vede Váňa evidenci, kdo si ho koupil. Lahve jsou očíslované, je jich 273. Tyhle záznamy pak zakope v opravené kapličce na Hněvíně.
Kdo by si chtěl dát v restauraci třeba jen dvě deci „charitního“ vína, má smůlu. Musí si vzít za dvanáct stovek celou lahev. Jinak je možné víno ochutnat jen při otevírání archivu u přesunutého kostela na jaře a na podzim.

5. Zlato na hrdle

Protože z necelých třinácti milionů ještě pár desítek tisíc zbývá, je možné se poohlédnout i po nějakém šperku.
Nejdražším klenotem ve zlatnictví Juwel v Radniční ulici je náhrdelník ze čtrnáctikarátového zlata za 34 650 korun.
Šperk vážící pětačtyřicet a půl gramu je dokonce ve slevě. Teď stojí o dvacet tisíc méně.
„Zlevněný je už rok. Jenže v Mostě, kde má hodně lidí problém zaplatit nájem, si ho hned tak někdo nekoupí,“ uvažuje nahlas majitel klenotnictví Petr Řeháček. Jedna hodně slušně oblečená paní se prý dlouho rozmýšlela, ale nakonec si zlatý náhrdelník nevzala.
Přesto Řeháček považuje takový nákup za výhodný. „Když si přepočítáte cenu šperku vůči gramáži, vychází nějakých osm stovek za gram. To je dneska nákupka,“ vysvětluje.
Kupní síla v Mostě ale není zdaleka taková jako třeba v Praze.
„Měli jsme tu kolekci briliantových šperků. Ten nejdražší za pětačtyřicet tisíc. Pak jsem zjistil, že mít je tady je nesmyslné. Zdejší lidé nemají peníze,“ míní Řeháček.

6. Šaty pro nevěstu

Ke kvalitnímu šperku patří luxusní šaty. Proč ne rovnou svatební? Salon Delta v Radniční ulici jich nabízí desítky.
Ty nejdražší stojí 58 900 korun. Jmenují se Carpatos a jsou z letošní kolekce značky San Patrick.
„Během roku se objeví dvě tři nevěsty, které si podobné šaty koupí. Pak přijde dalších pět zájemkyň, ale když zjistí rozdíl ceny mezi půjčovným a prodejem, mají většinou jasno,“ říká majitelka svatebního salonu v Radniční ulici Petra Vyoralová.
Šaty Carpatos si může nevěsta v salonu vypůjčit za 8900 korun.

7. Humr zaživa

Po takovém nákupu nejspíš člověku pořádně vyhládne. Může si dopřát něco delikatesního, protože mu v kapse zbývají ještě tři tisícovky.
Právě tolik stojí ten největší, půl druhého kilogramu vážící humr v restauraci U svatého Ducha v Kostelní ulici.
„Je tak drahý, protože nám je dováží živé. Musíme je kvůli tomu týden předem objednávat,“ říká majitel restaurace Milan Gabriš. Humra nechávají na ledu, se svázanými klepety.
U svatého Ducha k němu dávají horké máslo a holandskou nebo sýrovou omáčku. A jako přílohu brambory pečené v troubě.
„Ročně si u nás dají humra tak tři lidé. Spíše ze zvědavosti, protože málokde v severních Čechách je připravují čerstvé,“ tvrdí Gabriš.
Nazdobeného humra servírují na stříbře. Pokrm je pro dvě osoby, ale dobrý jedlík by ho nejspíš spořádal i sám.
„Aby to nevypadalo, že jsme nějaká snobárna. Kromě luxusních jídel tu máme i kachnu, svíčkovou či vepřo-knedlo-zelo od devětaosmdesáti korun,“ ujišťuje majitel.