Čína přitvrdila cenzuru, zablokovala tamní web Wall Street Journalu | E15.cz

Čína přitvrdila cenzuru, zablokovala tamní web Wall Street Journalu

Čína přitvrdila cenzuru, zablokovala tamní web Wall Street Journalu
Vojáci povinně sledují ceremoniál.
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Čína na internetu zablokovala čínskou verzi listu The Wall Street Journal. Americké periodikum tím postavila do stejné pozice, jako například agenturu Bloomberg a list New York Times, které jsou v zemi rovněž cenzurovány.

Internetová adresa čínské verze WSJ – cn. wsj.com – je v Číně blokovaná od tohoto víkendu, ale přístup na ni mohl být omezený už během minulého měsíce. Anglická jazyková verze stránek zůstává dostupná, což naznačuje, že cílem Číny může být jen omezit přístup svých obyvatel k tomuto listu, ale ne mu úplně zabránit.

Dostupnost vybraných webových stránek kontroluje jednou měsíčně server GreatFire, který v loňském roce například informoval o rozsáhlém čínském blokování služeb Googlu během 18. kongresu čínské komunistické strany.

Stránky tiskové agentury Bloomberg Čína zablokovala v červnu 2012, zatímco stránky listu New York Times potemněly v říjnu, několik měsíců poté, co čínští cenzoři smazali účet NYT na mikroblogovém serveru weibo.

Obě tato zpravodajská média publikovala investigativní zprávy o vysoce postavených čínských politicích včetně nynějšího prezidenta Si Ťin-pchinga a jeho předchůdce Wen Ťia-paa.

Zatím není jasné, čím si blokaci vysloužil WSJ, ani zda bude trvalá. Přístup jak k čínské verzi NYT, tak k hlavním stránkám Bloombergu zůstává blokovaný.

Čína je známá blokováním celé škály západních internetových služeb včetně sociálních sítí Facebook a Twitter. Google v roce 2010 přesunul svou vyhledávací službu do Hongkongu po obviněních, že čínská vláda hackersky pronikla do e-mailových účtů čínských aktivistů na Googlu.

Hu Yong: Největší mediální vliv mají v Číně lokální noviny

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!